„Import gazu ziemnego do Turcji w lipcu 2022 r. spadł o 15,7 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku i wyniósł około 3,411 mld m3” – podała agencja Anadolu, powołując się na dane tureckiego Urzędu Regulacji Rynku Energii.

Około 3,028 mld m3 sprowadzono rurociągami, a 383 mln m3 gazowcami w postaci skroplonego gazu ziemnego (LNG).

„W okresie sprawozdawczym (lipiec) import gazu ziemnego rurociągami zmniejszył się o 13 proc., a dostawy tankowcami LNG – o 32,6 proc.. W lipcu Turcja kupiła największe gazu z Rosji – 1, 448 mld m sześc. Z Iranu - 870 mln m3, a Azerbejdżanu - 710 mln m3. W podanym okresie import gazu z Rosji zmniejszył się o 37,2 proc., a z Iranu i Azerbejdżanu zwiększył o odpowiednio o 37,5 proc. i 31,5 proc.

Turcja jest obecnie największym klientem Gazpromu, po tym jak rosyjski dostawca przez własne działania stracił niemal cały rynek Unii. W połowie roku Turcja rozpoczęła prace na własnych złożach podmorskich.

Prowadzi je bez udziału firm z zagranicy i chce dzięki nim zwiększyć krajowe wydobycie do jednej trzeciej zapotrzebowania. Resztę gazu Ankara zamierza kupować u jak największe liczby dostawców, zmniejszając ryzyko uzależnienia od Rosji. Zwiększa import LNG z USA oraz gazu rurociągowego z Azerbejdżanu i Iranu.

Czytaj więcej

Unia uderza w Turecki Potok. Operator stracił licencję