Włoski minister transformacji ekologicznej Roberto Cingolani w przyszłym tygodniu przedstawi dokument legislacyjny, który otworzy możliwość zwiększenia wydobycia gazu z istniejących złóż, pisze gazeta La Repubblica. Minister zapewnił, że środek ten nie dotknie Północnego Adriatyku – regionu, w którym znajdują się takie perły historyczne jak Wenecja i Triest.

„Konieczne jest umożliwienie podwojenia wydobycia gazu z istniejących złóż do 7-8 mld m3, aby zwiększyć autonomię Włoch i umożliwić firmom wydobywczym rekompensatę wysiłku, jaki podejmą dając naszym firmom gaz po obniżonej cenie” – powiedział minister.

Dekadę temu włoskie wydobycie wynosiło 8,2 mld m3 a potem spadało w miarę wzrostu zakupów taniego gazu z Rosji. Włochy były przez lata drugim w Unii klientem Gazpromu, po Niemczech.

Czytaj więcej

Gaz tanieje, magazyny niemal pełne. Cel UE osiągnięty przed terminem

Teraz głównymi kandydatami do zwiększonego wydobycia są złoża podmorskie - środkowe i południowe regiony Adriatyku oraz Cieśnina Tunezyjska (znana również jako Sycylijska). Według najnowszych danych stowarzyszenia energetycznego Assorisorse włoskie rezerwy gazu wynoszą 112 mld m3 rocznie. Wielkość ogólnokrajowego zużycia gazu we Włoszech w 2021 r. wyniosła 72,5 mld m3.

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę rząd włoski postawił sobie za zadanie jak najszybsze uwolnienie się od gazu ziemnego importowanego z Federacji Rosyjskiej. Z inicjatywy premiera Mario Draghiego podjęto konkretne kroki i podpisano nowe umowy w celu zróżnicowania źródeł energii, a w szczególności zwiększenia dostaw gazu z Algierii, Angoli, Azerbejdżanu, Kataru, Republiki Konga i innych krajów, w tym USA.

Do września udział rosyjskiego gazu w całym gazowym imporcie włoskim został zmniejszony z 40 proc. do 18 proc. Uwzględniając oszczędności w zużyciu i pozyskiwanie nowych surowców energetycznych, Włochy spodziewają się całkowitego zaprzestania zakupów gazu z Rosji w drugiej połowa 2024 roku.

Czytaj więcej

Niemiecki rząd liczy na to, że uniezależni się od gazu z Rosji dzięki wodorowi