G7 i Unia stawiają szlaban ropie z Rosji. Oligarcha pomaga omijać sankcje

Kraje G7 i Unia Europejska wprowadzają zakaz transportu rosyjskiej ropy drogą morską. Zakaz wejdzie w życie 5 grudnia 2022 r. i zostanie rozszerzony 5 lutego 2023 r. Tymczasem rosyjska ropy płynie do Unii strumieniem, dzięki firmie najbogatszego Rosjanina wspomagającego Kreml.

Publikacja: 10.09.2022 15:23

G7 i Unia stawiają szlaban ropie z Rosji. Oligarcha pomaga omijać sankcje

Foto: Andrey Rudakov/Bloomberg

Wstępne wytyczne dotyczące wdrażania polityki żeglugowej opublikował Departamentu Skarbu USA: "W ramach koalicji państw, którą tworzą kraje G7 i Unia Europejska, Stany Zjednoczone będą realizować ustaloną politykę zakazu w stosunku do szerokiego zakresu usług związanych z transportem morskim ropy naftowej i produktów naftowych pochodzenia rosyjskiego. Zakaz ten wejdzie w życie 05.12.2022 w związku z transportem morskim ropy naftowej i 05.02.2023 w sprawie transportu morskiego produktów naftowych”.

Przypomnijmy, że plan pułapu cenowego uzgodniony przez G7 (USA, Niemcy, Wielka Brytania, Francja Włochy, Kanada i Japonia) w zeszłym tygodniu, wzywa kraje uczestniczące do odmowy ubezpieczenia, finansowania, pośrednictwa i innych usług dla ładunków naftowych z Federacji Rosyjskiej, jeśli koszt tych ładunków jest wyższy aniżeli ustalony limit cenowy na ropę i dwa rodzaje produktów naftowych.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Gaz
Francja zakupiła rekordowo dużo rosyjskiego LNG. Nie tylko dla siebie
Gaz
Gazprom z dnia na dzień odcina gaz Austrii. Wiedeń jest na to gotowy
Gaz
Gazprom przegrał w arbitrażu i musi zapłacić wysoką karę
Gaz
Stanęło wydobycie gazu w Rosji; dane zostały utajnione
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Gaz
Norwegia nacjonalizuje gazociągi, w tym Orlenu