Wstępne wytyczne dotyczące wdrażania polityki żeglugowej opublikował Departamentu Skarbu USA: "W ramach koalicji państw, którą tworzą kraje G7 i Unia Europejska, Stany Zjednoczone będą realizować ustaloną politykę zakazu w stosunku do szerokiego zakresu usług związanych z transportem morskim ropy naftowej i produktów naftowych pochodzenia rosyjskiego. Zakaz ten wejdzie w życie 05.12.2022 w związku z transportem morskim ropy naftowej i 05.02.2023 w sprawie transportu morskiego produktów naftowych”.
Przypomnijmy, że plan pułapu cenowego uzgodniony przez G7 (USA, Niemcy, Wielka Brytania, Francja Włochy, Kanada i Japonia) w zeszłym tygodniu, wzywa kraje uczestniczące do odmowy ubezpieczenia, finansowania, pośrednictwa i innych usług dla ładunków naftowych z Federacji Rosyjskiej, jeśli koszt tych ładunków jest wyższy aniżeli ustalony limit cenowy na ropę i dwa rodzaje produktów naftowych.
Pomysł wprowadzenia pułapu cen rosyjskiej ropy pojawił się na szczycie przywódców G7 pod koniec czerwca. W ten sposób kraje G7 zamierzają ograniczyć dochody Moskwy ze sprzedaży ropy.
Czytaj więcej
Groźby Władimira Putina nie zrobiły wrażenia na przywódcach Europy. Unia będzie interweniować na rynku energetycznym i nie zawaha się przed nałożeniem limitu cen na rosyjski gaz.
Jeśli Rosja nie dostosuje się do ograniczenia ceny swojej ropy, kraje G7 wprowadzą całkowity zakaz transportu rosyjskiego surowca.