G7 i Unia stawiają szlaban ropie z Rosji. Oligarcha pomaga omijać sankcje

Kraje G7 i Unia Europejska wprowadzają zakaz transportu rosyjskiej ropy drogą morską. Zakaz wejdzie w życie 5 grudnia 2022 r. i zostanie rozszerzony 5 lutego 2023 r. Tymczasem rosyjska ropy płynie do Unii strumieniem, dzięki firmie najbogatszego Rosjanina wspomagającego Kreml.

Publikacja: 10.09.2022 15:23

G7 i Unia stawiają szlaban ropie z Rosji. Oligarcha pomaga omijać sankcje

Foto: Andrey Rudakov/Bloomberg

Wstępne wytyczne dotyczące wdrażania polityki żeglugowej opublikował Departamentu Skarbu USA: "W ramach koalicji państw, którą tworzą kraje G7 i Unia Europejska, Stany Zjednoczone będą realizować ustaloną politykę zakazu w stosunku do szerokiego zakresu usług związanych z transportem morskim ropy naftowej i produktów naftowych pochodzenia rosyjskiego. Zakaz ten wejdzie w życie 05.12.2022 w związku z transportem morskim ropy naftowej i 05.02.2023 w sprawie transportu morskiego produktów naftowych”.

Przypomnijmy, że plan pułapu cenowego uzgodniony przez G7 (USA, Niemcy, Wielka Brytania, Francja Włochy, Kanada i Japonia) w zeszłym tygodniu, wzywa kraje uczestniczące do odmowy ubezpieczenia, finansowania, pośrednictwa i innych usług dla ładunków naftowych z Federacji Rosyjskiej, jeśli koszt tych ładunków jest wyższy aniżeli ustalony limit cenowy na ropę i dwa rodzaje produktów naftowych.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Gaz
Królewiec dostanie LNG od Gazpromu. Litwa odcięła prąd
Gaz
Orlen zwiększył dostawy skroplonego gazu ziemnego
Gaz
Drogi gaz ziemny bije w opłacalność produkcji
Gaz
Takiej sytuacji nie było od dwóch lat. Bruksela interweniuje na rynku gazu?
Gaz
Węgrzy dostarczą gaz do Naddniestrza. Zapłaci za to Kreml
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce