USA nie pozostawią Europy na mrozie. Polska i Niemcy bez gazowych ograniczeń

Biały Dom zapewnia, że USA dostarczy swoim europejskim sojusznikom wystarczająco dużo gazu, by mogli spokojnie przeżyć nadchodzącą zimę. Same kraje Unii w tym Polska i Niemcy, też czują się coraz lepiej przygotowane na zimę bez gazu z Rosji.

Publikacja: 09.09.2022 14:49

USA nie pozostawią Europy na mrozie. Polska i Niemcy bez gazowych ograniczeń

Foto: Bloomberg

„Oczywiście nie zostawimy naszych przyjaciół na lodzie” – powiedział w piątek Anthony Blinken sekretarz stanu USA, podczas wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO w Brukseli. W ten sposób skomentował sytuację z przerwami w dostawach rosyjskiego gazu do krajów europejskich.

„Chociaż koszt przeciwstawienia się agresji Kremla jest wysoki, koszt bezczynności będzie jeszcze wyższy” – dodał szef amerykańskiej dyplomacji.

Czytaj więcej

Turkmenistan może stać się groźnym rywalem Rosji na rynku gazu

Także niemieckie władze są przekonane, że niemiecki rynek nie załamie się bez rosyjskiego gazu, powiedział w piątek niemiecki minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) przed nadzwyczajnym posiedzeniem Rady ds. Energii Unii Europejskiej.

"Niemcy nie otrzymują już gazu z Rosji, ale wciąż udaje nam się go akumulować. Ceny są nadal zbyt wysokie, ale tylko o 200 euro. Oznacza to, że rynek nie oczekuje już, że upadniemy bez rosyjskiego gazu. To niesamowity postęp i duży krok polityczny – podkreślił niemiecki minister.

Habeck dodał, że do południowej Europy wciąż trafiają niewielkie ilości rosyjskiego gazu, który dociera do Niemiec „w dawkach homeopatycznych”. Przyjmowanie nieoczekiwanych zysków od firm energetycznych pozostaje rozwiązaniem awaryjnym, ale Niemcy starają się obniżyć ceny energii.

Polska, która od końca kwietnia radzi sobie bez rosyjskiego surowca, także nie zamierza wprowadzać ograniczeń w korzystaniu z gazu dla ludności i firm, zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller na piątkowym briefingu.

„W Polsce już w tej chwili zużycie gazu spadło w porównaniu do zeszłego roku. Działają naturalne mechanizmy, jeśli mówimy o przedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych” – powiedział Piotr Müller.

Czytaj więcej

Minister Moskwa: Polska nie będzie ograniczać zużycia energii
Gaz
Niemcy zrywają wszystkie umowy z Gazpromem. Zapolują na pieniądze koncernu
Gaz
Czy Gazprom powstanie z kolan? Do wcześniejszych porażek dodał właśnie kolejną
Gaz
Inwestorzy nie wierzą w Gazprom. Od początku roku stracił jedną czwartą wartości
Gaz
Zaskakujący pomysł Brukseli: gaz do Unii przez Ukrainę, ale od nowego dostawcy
Gaz
Angela Merkel może odpowiedzieć za gazowy szantaż Putina
Gaz
Problemy z rozbudową terminalu LNG w Świnoujściu. Skąd takie opóźnienie?