„Inicjatywy mają na celu zapewnienie do 2025 roku dostaw na włoski rynek gazu w ilości odpowiadającej stu procentom z 20 miliardów metrów sześciennych rocznie importowanych z Rosji” – głosi komunikat cytowany przez RIA Nowosti.

Włochy były po Niemczech drugim unijnym odbiorcą gazu z Rosji. Teraz Włoski koncern precyzuje, że planuje zapewnić alternatywne źródła dostaw gazu do Włoch i dalej do Unii poprzez wykorzystanie aliansów strategicznych.

Czytaj więcej

Gazprom obcina dostawy gazu do Włoch i Austrii

Firma podpisała już nowe umowy na dostawy gazu z Algierią, Egiptem i Kongo. Może też stworzyć dodatkowe możliwości kupowania gazu w innych krajach swojego globalnego portfela gazowego, m.in. w Libii, Angoli, Mozambiku, Indonezji i w samych Włoszech.

W czerwcu Eni weszła do North Field East w Katarze - największego na świecie projektu produkcji skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Zysk netto Eni przypadający na jej akcjonariuszy w pierwszej połowie 2022 r. wyniósł 7,398 mld euro, czyli 6,7 razy więcej niż przed rokiem, wynika ze sprawozdania finansowego firmy. Całkowite przychody podwoiły się rok do roku do 64,303 mld euro. Produkcja węglowodorów w okresie sprawozdawczym spadła o 2 proc. do 1,616 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie.

Według wyników drugiego kwartału zysk netto Eni wyniósł 3,815 mld euro, czyli 15 razy więcej niż przed rokiem. Przychody prawie podwoiły się w ciągu roku, osiągając 31,809 mld euro. Produkcja węglowodorów w okresie sprawozdawczym spadła o 1 proc. do 1,578 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie.

Czytaj więcej

Algieria zwiększy dostawy gazu do Europy. Odkryli nowe złoża na Saharze

Według szacunków Eni średni koszt ropy marki Brent w pierwszym półroczu był o 66 proc. wyższy niż ten sam wskaźnik w okresie styczeń-czerwiec 2021 r. - 107,59 dol. za baryłkę. W drugim kwartale cena ropy Brent była o 65 proc. wyższa rok do roku i wyniosła 113,78 dol. za baryłkę.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Włosi spodziewają się, że w 2022 r. produkcja węglowodorów wyniesie około 1,67 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie.

Eni działa w 66 krajach i zatrudniająca około 32 tysięcy osób. Z Rosją a właściwie z ZSRR współpracowała od 60 lat m.in. pomagając i ucząc rosyjskie firmy wydobycia gazu i ropy spod dna morskiego.