Matthew Baldwin, zastępca dyrektora generalnego Departamentu Energii Komisji Europejskiej, rozmawiał w Nigerii na temat ewentualnych dostaw. Nigeryjscy urzędnicy zapewnili go, że poprawiają bezpieczeństwo w Delcie Nigru i planują ponowne otwarcie gazociągu Trans Niger pod koniec sierpnia albo na początku września, co zapewniłoby większy eksport gazu do Europy.

Nigeria jest 12. największym producentem ropy naftowej na świecie, 8. największym eksporterem i 10. największymi udokumentowanymi zasobami. Ropa naftowa odgrywa dużą rolę w gospodarce Nigerii, stanowiąc 40 proc. PKB i 80 proc. dochodów budżetowych. Według Departamentu Zasobów Naftowych Nigeria posiada łącznie 159 pól naftowych i 1481 odwiertów. Najbardziej produktywnym regionem kraju jest przybrzeżny basen delty Nigru, który obejmuje 78 ze 159 pól naftowych.

UE importuje 14 proc. swoich całkowitych dostaw LNG z Nigerii, ale istnieje potencjał do podwojenia tego. Wydobycie ropy i gazu w Nigerii jest ograniczane przez kradzieże i akty wandalizmu dokonywane na rurociągach, przez co terminal producenta gazu Nigeria LNG Ltd na wyspie Bonny działa z 60-procentową przepustowością.

W ubiegłym roku Nigeria wyeksportowała do UE 23 miliardy metrów sześciennych (bcm) gazu, ale liczba ta od lat spada. W 2018 r. wspólnota kupiła 36 mld m3 LNG z Nigerii.

Czytaj więcej

Unia szuka gazu w Afryce, a znajduje tam Gazprom