Gazprom skarży PGNiG. Szykuje się pojedynek w międzynarodowym arbitrażu

Im bliżej końca długoterminowego kontraktu Gazpromu z Polską, tym Rosjanie stają się coraz bardziej nerwowi. PGNiG otrzymał pozew od Gazpromu o wypłatę dywidendy z zysków EuRoPol Gazu - właściciela polskiej części gazociągu Jamał-Europa.

Publikacja: 02.02.2022 17:28

Gazprom skarży PGNiG. Szykuje się pojedynek w międzynarodowym arbitrażu

Foto: Fotorzepa/ Urszula Lesman

„Gazprom SA potwierdza złożenie wniosku o wszczęcie postępowania arbitrażowego przeciwko PGNiG S.A. i EuRoPol GAZ S.A. i zastrzega sobie wszelkie prawa do ochrony swoich interesów” – poinformował w środę agencję RIA Nowosti dział prasowy spółki.

Komunikat zbiegł się w czasie z decyzją sądu Unii Europejskiej, która nakazała Komisji Europejskiej ponowne rozpatrzenie skargi PGNiG na monopolistyczne praktyki Gazpromu na polskim rynku.

Polski koncern potwierdził, że otrzymał od Gazpromu „wezwanie na arbitraż dotyczące wypłaty dywidend z zysków EuRoPol GAZ SA oraz domniemanego naruszenia praw wynikających z zasad nadzoru korporacyjnego przysługujących Gazpromowi oraz członkom zarządu EurRoPol GAZ powoływanym przez Gazprom”.

Polska spółka nie zgadza się z rosyjskimi żądaniami. W ocenie zarządu „żądania zawarte w wezwaniu Gazpromu są całkowicie bezzasadne. PGNiG wykonuje prawa i obowiązki akcjonariusza EuRoPol GAZ zgodnie z przepisami obowiązującego prawa, natomiast decyzje dotyczące podziału zysku netto za dany rok obrotowy podejmuje Walne Zgromadzenie EuRoPol GAZ.”

PGNiG deklaruje, że podniesie rękawicę rzuconą przez Rosjan i „podejmie stosowane kroki prawne, aby wykazać bezzasadność żądań Gazpromu”.

Rosjanie przez wiele lat posiadali większość udziałów w gazociągu Jamał-Europa. Obecnie PGNiG posiada, bezpośrednio i pośrednio, poprzez spółkę zależną GAS-TRADING SA - 51,18 proc. akcji w kapitale zakładowym EuRoPol GAZ, natomiast 48,82 proc. akcji należy do Gazpromu.

Czytaj więcej

Polska przegrywa i wygrywa w sądzie UE. Gazprom bez kary za monopol
Gaz
Czy amerykański miliarder wspiera Gazprom? Utajnione rozmowy w Bułgarii
Gaz
Niemoralna propozycja Kremla dla Białego Domu. Chodzi o gaz w Unii
Gaz
Wybór tureckiej firmy do gazoportu budzi kontrowersje. Gaz-System odpiera zarzuty
Gaz
Rosyjski gaz, ropa i atom znikną z Unii. Oto mapa drogowa REPowerEU
Gaz
Zakaz rosyjskiego gazu w Unii. Bruksela już wie, jak to zrobić
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem