Podczas wczorajszego NZA akcjonariusze zaakceptowali kredyty uzyskane przez Novatek na realizowany od kilku lat projekt Jamał LNG. W sumie zagraniczne i rosyjskie banki wyłożyły do 19 mld dol., podał Novatek w przesłanym do redakcji komunikacie.

Koncern podpisał już umowy kredytowe m.in. z rosyjskim Funduszem Narodowego Dobrobytu, Sbierbankiem, Gazprombankiem, Eksportowo-Importowym Bankiem Chin, Bankiem Rozwoju Chin na kwotę 18,4 mld dol. Z tego ponad 4 mld dol. zostały już wykorzystane.

Zakłady Jamał LNG od 2017 r mają zacząć produkować gaz skroplony z surowca wydobywanego przez Novatek ze złóż na Jamale. Udziałowcami Jamał LNG jest Nowatek (50,1 proc.), francuski Total, chiński CNPC mają po 20 proc. a Fundusz Jedwabnego szlaku – 9,9 proc.

Cała inwestycja oceniana jest na 27 mld dol.. Przyszły wyprodukowany gaz został już sprzedany na kilka lat do przodu. Ok. 4 mln ton LNG rocznie będzie odbierać Total; chiński CNPC – 3 mln ton; hiszpański Gas Natural Fenosa – 2,5 mln ton a handlowa spółka Novateku 2,86 mln ton. Zakłady będą produkować do 16,5 mln ton gazu skroplonego rocznie, więc na resztę Rosjanie chcieli znaleźć chętnych na długoterminowy kontrakt na ok. 20 lat.