Grupa kapitałowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa jest zainteresowana wejściem na irański rynek ropy i gazu. – W pierwszej kolejności interesuje nas świadczenie w tym kraju usług serwisowych dotyczących wykonywania badań geofizycznych i odwiertów. Dopiero w drugiej kolejności będziemy rozważać ewentualne nabycie udziałów w koncesjach poszukiwawczo – wydobywczych – twierdzi Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Dodaje, że grupa chce zacząć w Iranie działalność, która nie będzie obarczona ryzkiem dlatego najpierw stawia na świadczenie usług serwisowych. Zdaniem Woźniaka firmy serwisowe z grupy PGNiG są znane i cenione na tamtejszym rynku, dlatego mogą stosunkowo szybko pozyskać kontrakty. Z drugiej strony w Irenie o kontrakty w branży poszukiwawczo – wydobywczej walczą firmy niemal z całego świata.

Według Woźniaka Iran może być jednym z kluczowych, globalnych producentów nie tylko ropy ale i gazu. Z tego powodu już teraz wszyscy chcą być na tamtejszym rynku.

W skład grupy PGNiG wchodzi m.in. spółka Exalo Driling specjalizująca się w wykonywaniu prac wiertniczych. Z kolei badania geofizyczne prowadzą dwie firmy zależne: Geofizyka Kraków i Geofizyka Toruń.