PGNiG chce realizować coraz więcej prac wiertniczych na Ukrainie. Podmiotem dedykowanym do prowadzenia działalności na tamtejszym rynku jest Exalo Drilling Ukraine LLC.

– Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest wykonywanie otworów wiertniczych i ich testowanie, świadczenie usług związanych z wydobyciem ropy naftowej i gazu oraz usług serwisowych związanych z wykonywaniem otworów i remontem odwiertów. Aktualnie spółka realizuje pozyskane kontrakty, ponadto na bieżąco uczestniczy w postępowaniach przetargowych na Ukrainie oraz regularnie odbywa spotkania biznesowe z aktualnymi oraz potencjalnymi klientami na tym rynku – podaje departament public relations PGNiG.

Koncern startował m.in. w przetargu na wykonanie kilkunastu otworów dla ukraińskiej firmy Ukrgazwydobuvannja (należy do grupy Naftohazu). Jego wyniki nie są jeszcze rozstrzygnięte. Wygrał natomiast dwa przetargi dla Ukrgazwydobuvannja na tzw. prace cementacyjne przy odwiertach. – Umowa została podpisana i prace w obwodzie połtawskim i donieckim są wykonywane – podaje PGNiG. Grupa liczy też na współpracę z Naftohazem w ukraińskiej części Karpat. Obecnie trwają w tej sprawie rozmowy.

Ukraina w ubiegłym roku wydobyła 17,8 mld m sześc. gazu, czyli więcej, niż wynosi zużycie tego surowca w Polsce. W Europie więcej pozyskuje się go tylko w Rosji, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Holandii.