„Od dziś Ukrtransgaz jest gotowy importować na potrzeby Ukrainy gaz z terytorium Polski. Prace remontowe na gazociągu umożliwiającym tzw. rewers surowca (przesył w odwrotnym kierunku, kiedy gaz nie płynie z jedną stronę-red) – poinformował Maksym Bilawski rzecznik Ukrtransgazu w sieci społecznościowej.

Chodzi o gazociąg Komarno-Drozdowicze, który był remontowany od maja. Wymienione zostały wadliwe części i odcinki. W sumie wyremontowano 3,4 km rury do Polski.

– To gwarancja stabilnych dostaw przed sezonem grzewczym i zimą. Mamy już zakończone prace związane z podłączeniem gazociągu do magistrali gazowych (napełnienie gazem) – dodał Bilawski.

Obecnie Ukraina importuje gazu jedynie ze Słowacji – 0,5 mln m3 na dobę. Operator gazociągów Ukrtransgaz (należy do Naftogazu) chce sięgnąć po pieniądze z EBOR i EBI do sfinansowania dużej inwestycji. Chodzi o wyremontowanie i modernizację gazociągu Urengoj-Pomary-Użgorod; potrzeba na to ok. 300 mln euro. Przetargi zostaną tu ogłoszone w trzecim kwartale.

Urktransgaz eksploatuje 12 podziemnych zbiorników gazu, w których w sumie można przechowywać 31 mld m3 gazu czyli najwięcej w Europie.