Operator Gazociągów Przesyłowych „Gaz-System” poinformowała, że w ubiegłym roku podpisał umowy w ramach unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko na łączną kwotę ponad 1,01 mld zł. Ostatni z podpisanych dokumentów dotyczy dofinansowania budowy gazociągu Zdzieszowice-Wrocław. Połączenie o długości około 130 km i średnicy 1000 mm przebiegnie przez województwa dolnośląskie i opolskie. Projekt otrzymał wsparcie UE w wysokości 340 mln zł.

– Dzięki zaangażowaniu Gaz-System w pozyskanie funduszy unijnych, spółka nie ponosi wysokich kosztów inwestycji. Przy tej skali projektów istotne jest utrzymanie stabilności finansowania – mówi cytowany w komunikacie prasowym Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu.

Spółka przypomina, że wcześniej dostała wsparcie na realizację budowy gazociągów: Czeszów – Wierzchowice (47,7 mln zł), Lwówek – Odolanów (473 mln zł) oraz Hermanowice – Strachocina (110,3 mln zł). Każdy z tych projektów, podobnie jak gazociąg Zdzieszowice-Wrocław ma stanowić ważny element tzw. Korytarza Gazowego Północ-Południe, czyli sieci biegnącej znad Morza Bałtyckiego nad Adriatyk. UE w ubiegłym roku wsparła również projekt dokończenia budowy Tłoczni Jeleniów II w kwocie 38,7 mln zł.

W październiku zarząd Gaz-Systemu podawał, że umowy na dofinansowanie budowy gazociągów z nowej unijnej perspektywy, to pierwszy krok w realizacji ambitnych planów spółki na najbliższe lata. – Do 2020 roku dzięki wykorzystaniu środków unijnych chcemy powiększyć sieć gazociągów wysokiego ciśnienia w Polsce o około 776 km. Kolejne nasze inwestycje już wkrótce uzyskają dofinansowanie – mówił wówczas Stępień. Cztery gazociągi, które w ubiegłym roku uzyskały unijne wsparcie mają mieć łączną długość 384 km.