Novatek podał wyniki produkcyjne za trzy kwartały. Koncern wydobył 49,95 mld m3 gazu ziemnego o jest wynikiem o 0,3 proc. gorszym od ubiegłorocznego. Za to wydobycie płynnych węglowodorów wzrosło o 43,6 proc. do 9,4 mln ton.

Rosła produkcja w rafineriach koncernu, zarówno frakcji ropy, gazowego kondensatu jak i benzyn i mazutu. Eksport gazowego kondensaty wyniósł 1,1 mln ton.

Novatek pracuje przede wszystkim w rejonie Jamalsko-Nienieckim, który jest największym na świecie regionem wydobycia gazu ziemnego (pracują tu też Gazprom i Rosneft). To w tym surowym północnym okręgu Syberii wydobywa się 80 proc. rosyjskiego gazu i ok. 16 proc. produkcji światowej tego surowca.

Novatek buduje na półwyspie jamalskim największy w Rosji zakład LNG wspólnie z francuskim Total (20 proc.), chińskim CNPC (20 proc.) i Funduszem Szlaku Jedwabnego (9,9 proc.); Novaek ma w projekcie 50,1 proc.. Zakład ma być gotowy w przyszłym roku. Będzie produkował 16,5 mln t LNG rocznie, korzystając z zasobów pobliskiego złoża ocenianego na 926 mld m3. Przy zakładzie budowane jest lotnisko oraz port Sabetta, który umożliwi załadunek gazowców prosto z zakładów.

Całość kosztować ma ok. 26 mld dol.; finansują inwestycję chińskie i rosyjskie banki. Chińczycy wykładają kwotę 18,4 mld dol.