– W Polsce w Ostrołęce planowana jest ogromna elektrownia gazowa o mocy 750 megawatów, która zgodnie z planem będzie kupować gaz przez terminal w Kłajpedzie. Będzie to około jednej trzeciej mocy terminalu ”- powiedział Dajnius Kreivis minister energii Litwy na posiedzeniu parlamentarnej Komisji ds. Energii i Harmonijnego Rozwoju, relacjonuje agencja BNS.

Elektrownia (Ostrołęka C) ma być gotowa w 2023 r. Gazociąg GIPL łączący magistrale gazowe Litwy i Polski pozwoli Polsce importować nawet 1,9 mld m3 gazu rocznie. Ostrołęka będzie potrzebować między 750 mln m3 a 1 mld m3 surowca roczni. Aby korzystać z importu z Litwy, terminal w Kłajpedzie musi zostać rozbudowanym. Dajnius Kreivis zapewnia, że „dość szybko będziemy mogli zwiększyć obciążenie terminalu”.

""

iStock

energia.rp.pl

Budowa gazociągu GIPL rozpoczęła się na początku tego roku. Całość ma liczyć 522 km z Hołowczyc do Jauniūnai. Na Litwie budowana jest część o wartości 114 mln euro z Jauniunai w regionie Sirvint do granicy z Polską w regionie Lazdija. Całkowity koszt rurociągu sięga około 500 mln euro. Po stronie polskiej za inwestycję odpowiada Gaz -System.

Litwini napełnili już gazem 72 km rurociągu po swojej stronie.