Prezes Ukrtransgazu Serhij Perełoma poinformował, że spółka jest gotowa do eksportu błękitnego paliwa na rynki krajów Unii. Wcześniej szef Naftogazu Ukrainy Andrij Kobolew mówił, że na początku października ukraińskie magazyny były zapełnione w 90 procentach. Także dzięki temu, że niezależne firmy prywatne składują tam rekordowe ilości swojego gazu.

W tym roku poziom napełnienia ukraińskich magazynów gazu osiągnie najwyższy poziom od dziesięciu lat. Łączna ilość gazu w podziemnych magazynach osiągnęła poziom 27,9 mld m sześc. Dlatego operator ukraińskich magazynów gazowych zapewnia, że kolejny sezon grzewczy przebiegać będzie bez kryzysów. Nie wykluczamy też, że przy sprzyjającej sytuacji na rynku gazu Europy, Ukraina rozpocznie samodzielny eksport gazu do krajów UE ”- cytuje szefa magazynów agencja Unian

""

energia.rp.pl

W ciągu pierwszych trzech kwartałów do ukraińskich podziemnych zbiorników gazu wpompowane zostało 15,9 mld m sześc. surowca – o 6,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W tym ukraińskie spółki wypompowały 7,5 mld m sześc. gazu, a zagraniczne – 8,4 mld.

Ukraiński system transportu gazu jest największy w Europie (poza rosyjskim); można nim przesyłać do 130 mld m3 gazu rocznie. Magistrale Ukrainy dostarczają rosyjski surowiec na Bałkany, Węgry, do Austrii, Czech, na Słowację, do Polski i tą drogą dalej na zachód Europy. W skład systemu wchodzi też 12 podziemnych magazynów gazu o pojemności łącznej 31 mld m3. To największe magazyny w Europie. Od zakończenia z końcem 2019 r umowy tranzytowej z Gazpromem, Ukraińcy mogą swobodnie oferować zachodnim firmom usługi przechowania gazu.