W czwartek ministrowie energetyki Bułgarii i Grecji podpisali porozumienie o gazowym połączeniu obu państw, poinformował EUobserver. Projekt Interconnectora IGB kosztować będzie 240 mln euro a współfinansować go będzie Unia. Także w czwartek Europejski Bank Inwestycyjny przyznał inwestycji kredyt 110 mln euro.

Gazociąg długości 182 km z Grecji, da Bułgarii dostęp do gazu z Morza Kaspijskiego. Obecnie Bułgaria cały potrzebny gaz (3,17 mld m3 w 2018 r) eksportuje z Rosji. Surowiec dociera magistralami Ukrainy i Rumunii. Po 2019 r Bułgaria ma dostawać rosyjski gaz z Tureckiego Potoku.

""

Adobe Stock

energia.rp.pl

Gazociąg IGB ma mieć moc przesyłowa do 3 mld m3 gazu rocznie i pracę rozpocznie w końcu 2020 r. Umożliwi on transport gazu azerskiego po połączeniu z gazociągiem TAP (Trans anatolijski – część Południowego Korytarza Gazowego omijającego Rosję) do Bułgarii.
IBG w połowie należy do państwowej bułgarskiej firmy BEH. Pozostałe akcje ma grecki operator gazowy DEPA i włoski Edison. Bułgaria planuje po 2020 r jedną trzecią potrzebnego gazu kupować w Azerbejdżanie.