Orlen Upstream, firma należąca do PKN Orlen, odkryła kolejne złoże gazu ziemnego na Podkarpaciu. Na surowiec natrafiła podczas wykonywania odwiertu o nazwie Bystrowice-OU1. Wytypowanie właściwego miejsca na odwiert było możliwe dzięki zastosowaniu najnowszych technologii zdjęć sejsmicznych oraz interpretacji danych geofizycznych i geologicznych.

– Dalszy rozwój segmentu upstream to jeden z priorytetów, który jako grupa konsekwentnie realizujemy. Zwiększanie poziomu produkcji i wielkości posiadanych zasobów 2P korzystnie przełoży się zarówno na wyniki grupy Orlen, jak i bezpieczeństwo energetyczne kraju – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Dodaje, że inwestycje grupy będą koncentrować się na dobrej jakości aktywach i najbardziej rentownych projektach. Według spółki rejon Podkarpacia nadal należy do bardzo perspektywicznych obszarów poszukiwań gazu ziemnego w Polsce.

PKN Orlen tzw. zasoby wydobywalne złoża Bystrowice szacuje na 2 mld m sześc. gazu. Jego eksploatacja może potrwać około 10 lat. Natomiast tzw. zasoby geologiczne koncesji PKN Orlen na Podkarpaciu szacowane są na około 10 mld m sześc. Firma informuje, że dokładne dane będzie można podać m.in. po przeprowadzeniu testów produkcyjnych wszystkich horyzontów gazonośnych. W najbliższych latach spółka planuje też prowadzenie dalszych prac wiertniczych na tej koncesji celem udostępnienia złoża do eksploatacji.

PKN Orlen przypomina, że odkrycie złoża w Bystrowicach, to kolejny w tym roku sukces poszukiwawczy grupy, po Wielkopolsce i Kujawach. Średnie wydobycie Orlenu Upstream w II kwartale tego roku realizowane w Polsce i Kanadzie wyniosło 18 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy) dziennie. Z kolei zasoby na koniec 2017 r. zostały oszacowane na poziomie 152 mln boe. W Polsce spółka prowadzi wydobycie wspólnie z PGNiG ze złóż położonych w woj. wielkopolskim. Ponadto przygotowuje się do zagospodarowania złóż na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.