O rozmowach między prywatnym Novatekiem a państwowym Saudi Aramco poinformował Aleksandr Nowak, minister energetyki Rosji.

– Co się tyczy projektu Arctic LNG-2 to prowadzone są biznesowe rozmowy, trwa uzgadnianie stanowisk i wypracowywanie propozycji podpisania prawnych zobowiązań – stwierdził minister dla telewizji RBCM w kuluarach Rosyjskiego Forum Inwestycyjnego w Soczi.

Odmówił podania, jaki udział w projekcie objąłby arabski gigant. Wcześniej Nowak poinformował, że Novatek i Saudi Aramco podpisały memorandum o współpracy, a umowa o wejściu saudyjskiego koncernu do Arctic LNG-2 ma być podpisana podczas tegorocznego forum ekonomicznego w St. Petersburgu (tzw. rosyjskim Davos – red.).

Arctic LNG-2 to projekt Novateku wydobycia gazu ziemnego i przerobu na gaz skroplony na Półwyspie Gydanskim nad Morzem Karskim (północ Syberii). Uruchomienie pierwszej linii produkcyjnej zaplanowano na 2023 r., a ostatniej w 2025 r. Rocznie zakłady mają produkować 18 mln ton LNG.

Byłyby to największe tego typu zakłady w Rosji. W końcu 2017 r. Novatek z partnerami (Total, CPNC, Fundusz Szlaku Jedwabnego) uruchomił zakłady Jamal-LNG na Półwyspie Jamalskim o docelowej mocy 16,5 mln ton gazu skroplonego.