Gazprom bierze kredyt w Chinach

Gazprom pożyczy 2 mld euro w Bank of China na pięć lat. Umowę podpisano w czwartek w Szanghaju.

Publikacja: 03.03.2016 14:46

Gazprom bierze kredyt w Chinach

Foto: Bloomberg

To największa pożyczka, jaką rosyjski koncern gazowy wziął kiedykolwiek od chińskiego banku – informuje „The Financial Times”. Formalnie pożyczki udzielił oddział Bank of China w Londynie.

Umowa została podpisana przez wiceprezesa Gazpromu Andrieja Kruglowa i wiceprezydenta banku Wang Huabina.

– To największa umowa w historii Gazpromu bazując na wielkości finansowania od jednej organizacji kredytowej, a także pierwsza bilateralna umowa spółki z chińskim bankiem – napisano w oświadczeniu Gazpromu.

Dzienni „Financial Times” przypomina, że umowę zawarto prawie dwa lata po podpisaniu przez Gazprom umowy z chińskim CNPC na eksport gazu. W ciągu 30 lat rosyjska spółka ma sprzedać gaz o wartości 400 mld dolarów. Rosjanie sugerowali wtedy, że mają nadzieję na przedpłatę za gaz lub pożyczkę w wysokości 25 mld dolarów.

W maju 2015 roku podczas moskiewskiej wizyty Xi Jinpinga doszło do podpisania m.in. umowy o uruchomieniu linii kredytowej w wysokości 3 mld juanów. Ponadto rosyjski Eximbank podpisał z China Development Bank umowę o otwarcie linii kredytowej na finansowanie wymiany handlowej między Chinami a Rosją.

Rosja szuka w Chinach finansowania swoich projektów infrastrukturalnych, górniczych, rolniczych oraz naftowych i chemicznych, po wprowadzeniu sankcji międzynarodowych i odcięciu Moskwy od zachodnich rynków finansowych. Ostatnia pożyczka, jak podkreślają rosyjskie media, ma pomóc sfinansować budowę gazociągu biegnącego do Chin. Syberyjski rurociąg ma od 2019 roku przesyłać 61 mld metrów sześciennych gazu rocznie z Rosji do Chin.

Gaz
Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gaz
Unia szybko gromadzi gaz na zimę. Rekordowe zapełnienie podziemnych magazynów
Gaz
Orlen zwiększył przesył gazu z własnych złóż poprzez Baltic Pipe
Gaz
Balticconnector znów działa. Chińczycy bezkarni
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Gaz
Klęska Gazpromu. Rosyjski LNG pod finansową ścianą