Wśród projektów gazowych, które wesprze Unia w ramach nowej strategii bezpieczeństwa energetycznego jest Midcat – hiszpański projekt gazociągu łączącego Algierię, Półwysep Iberyjski z Francją (port le Perthus) i za jej pośrednictwem z Niemcami. Projekt dostanie z Brukseli 1,48 mln euro.

Midcat jest głównym elementem strategii gazowej Hiszpanii. Zakłada ona, by poprowadzić gazociągi z Afryki, a stamtąd na północ i wschód UE, i tym samym zapewnić jej członkom niezależność od rosyjskiego gazu.

Jest to nie tylko rozwiązanie w pełni popierane przez UE, ale przede wszystkim zgodne z hiszpańskim ustawodawstwem, które nakłada obowiązek dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych, ograniczając do 50 procent uzależnienie od jednego dostawcy – przypomina Polsko-Hiszpańska Izba Gospodarcza.

Dlatego Algieria – główny dostawca gazu dla Hiszpanii ma 38 proc. udziału w hiszpańskim rynku. Na drugim i trzecim miejscu znajdują się odpowiednio: Nigeria (18,6 proc.) oraz Katar (13,6 proc.). Reszta gazu pochodzi z Bliskiego Wschodu, Ameryki Łacińskiej i Europy. Hiszpania posiada ma też duże zdolności transportu gazu ziemnego do Europy dzięki dwóm gazociągom Maghreb i Medgaz, łączącym Algierię z Półwyspem Iberyjskim. Kraj ma też siedem terminali LNG, odbierających płynny gaz z pozostałych kierunków świata. Budowa gazociągu Midcat jeszcze wzmocni pozycję Hiszpanii jako ważnego gracza gazowego na Starym Kontynencie.