Aktualizacja: 03.11.2024 20:58 Publikacja: 09.12.2023 09:45
Saudi Aramco obniżył cenę surowca dla odbiorców europejskich a podniósł dla azjatyckich i amerykańskich.
Foto: Bloomberg
Prowokację wymierzoną w przedstawicieli saudyjskiego sektora naftowego zmontowali członkowie organizacji Centre for Climate Reporting, udostępniając następnie zebrane materiały brytyjskiemu Channel 4 News. Udając inwestorów i potencjalnych odbiorców surowców kopalnych – w szczególności ropy, rzecz jasna – skrycie nagrywali swoich rozmówców z saudyjskich instytucji odpowiedzialnych za wydobycie i eksport ropy oraz innych, powstałych na jej bazie, paliw.
– Mam wrażenie, że wraz z całą tą sprawą zmian klimatycznych pojawia się ryzyko, że popyt na ropę będzie spadać. Jesteście przygotowani na to, żeby, hm, sztucznie stymulować ten popyt na kluczowych rynkach? – dopytywał jeden z „inwestorów” swoich saudyjskich partnerów. – Owszem – usłyszał w odpowiedzi. – To jeden z tych aspektów, które staramy się robić. Jeden z głównych celów, jakie chcemy osiągnąć – zapewniał jego rozmówca.
Transformacja sektora energii w Polsce postępuje od jakiegoś czasu. Rośnie udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w miksie, spada znaczenie węgla. Ale żeby osiągnąć ambitne unijne cele związane z ograniczaniem emisji, potrzebne jest zdecydowane przyspieszenie działań.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Powerdot, paneuropejski operator stacji ładowania, otrzymał „zielone finansowanie” dłużne na kwotę 165 mln euro, udzielone przez konsorcjum banków: ABN Amro, BNP Paribas, ING, MUFG Bank, Santander i Société Générale. Operator przeznaczy środki na intensyfikację swojego ambitnego programu budowy super szybkich stacji ładowania.
Typowa wojenka zastępcza na Półwyspie Arabskim, która dotąd była rozgrywką regionalnych potęg, powoli przybiera globalny charakter. Ale jej architekci mogą się przeliczyć: Morze Czerwone już nie ma dla światowej gospodarki tego znaczenia, co kiedyś.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Zgodnie z obiegowym stereotypem, przestawianie energetyki na odnawialne źródła energii to domena niewielkich państw. Tymczasem Hiszpania już w tym roku ponad połowę produkowanej energii będzie uzyskiwać z OZE.
Nie chodzi tylko o nastroje proeuropejskie czy prorosyjskie. Na wynik niedzielnych wyborów prezydenckich wpłynie korupcja, kiepska sytuacja gospodarcza i brak wyraźnych perspektyw kraju.
Rzeczywiście, wszystko zdaje się popierać tę lansowaną – i na pierwszy rzut oka aż nieprawdopodobną – tezę, że o wyniku amerykańskich wyborów zdecyduje ostatecznie jeden stan.
Król Hiszpanii Filip VI został obrzucony jajami, kamieniami i błotem przez wściekły tłum podczas wizyty w dotkniętym powodzią regionie Walencji.
Airbus Aeroflotu lecący do Turcji został zmuszony do zawrócenia na lotnisko Szeremietiewo po włączeniu się automatycznego czujnika spadku ciśnienia. To kolejna groźna awaria samolotu rosyjskich linii w tym roku. W 2023 r takich zdarzeń było blisko 700. Od wojny Putina Rosja jest obok Bhutanu, Demokratycznej Republiki Konga i Liberii najniebezpieczniejszym krajem do lotów cywilnych.
Amerykańska sieć restauracji TGI Fridays (Thank God it's Friday!) złożyła wniosek o ochronę przed bankructwem. Firma w oświadczeniu poinformowała, że głównym powodem problemów finansowych były skutki pandemii Covid-19 i że wniosek pozwoli jej na „zbadanie strategicznych alternatyw w celu zapewnienia długoterminowej trwałości marki”.
Zdaniem Ukraińców ocena gotowości ukraińskiego rolnictwa do spełnienia wymagań unijnych wypadła zadowalająco. Zdaniem Brukseli nie do końca tak jest. Bo oceną jest „2” na możliwych do uzyskania „6” punktów.
Tajwan jest kolejnym krajem, który zakazał dostawy obrabiarek do Rosji. Tajwańskie ultranowoczesne obrabiarki numeryczne, były wykorzystywane przez Kremla m.in. do produkcji zbrojeniowej. Teraz każda tajwańska firma musi wykazać końcowego odbiorcę takich maszyn. Eliminuje to eksport do Rosji przez kraje trzecie.
Mieszkańcy Mołdawii od godziny 6:00 rano głosują w II turze wyborów prezydenckich. Głos można oddać do godziny 20:00 czasu polskiego. W tle głosowania padają oskarżenie o ingerencję w sprawy kraju. Istnieje ryzyko, że Moskwa będzie próbowała odzyskać wpływy w czasie, gdy Mołdawia stara się zacieśnić więzi z Unią Europejską - zauważa Reuters.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas