Niepewna przyszłość resortu

31.10.2018. Warszawa. Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiebiorczosci i Technologii. Fot. Robert Gardzinski/Fotorzepa

W energetyce i górnictwie mnożą się plotki, że resort energii może zostać pozbawiony nadzoru nad tymi branżami. Pytanie tylko, jaka forma tej operacji „przejdzie”.

 W ocenie Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność formuła, w której jeden resort, czyli Ministerstwo Energii, odpowiada za nadzór nad wszystkimi przedsiębiorstwami branży górniczej i energetycznej, jest najbardziej efektywnym sposobem zarządzania tym sektorem – napisali związkowcy w liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego pod koniec ubiegłego tygodnia.
Ministerstwo Energii, Twitter
Jak podkreślają, skupienie spraw obu branż w jednym resorcie ułatwia „szybką i kompleksową reakcję na problemy w poszczególnych spółkach” oraz „dialog społeczny”. Resort ma być „silnym partnerem, zdolnym do podejmowania samodzielnych decyzji”.
Ta obrona Ministerstwa Energii nie przypadkiem pojawia się właśnie teraz. Zarówno w administracji rządowej, jak i w spółkach nie brak spekulacji o dalszych losach resortu energii. – Resort energii i środowiska się połączy, a na czele stanie minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz – usłyszeliśmy w instytucjach podlegających resortowi środowiska. – Powstanie Ministerstwo Skarbu Państwa, to właściwie niemal pewne – przekonują nas z kolei rozmówcy z branży energetycznej.
Obowiązujących koncepcji jest kilka – i trudno się temu dziwić. Audyt obecnej struktury ministerstw został zapowiedziany w programie PiS oraz zasygnalizowany w trakcie kampanii wyborczej. O powrocie MSP w nowej formule (jako Ministerstwo Zasobów Narodowych, prawdopodobnie pod kierownictwem Jacka Sasina) pisaliśmy już na łamach „Rzeczpospolitej”. Do rozstrzygnięcia pozostaje jednak wiele kwestii: czy MSP-bis przejmie od ME nadzór właścicielski nad spółkami? Czyje interesy przeważą w potencjalnym superresorcie (środowisko plus energia)? A jeżeli resort energii jednak będzie, ale bez nadzoru nad spółkami, to jak długo przetrwa? Pytania są palące i kryją się za nimi realne problemy. Im szybciej rząd przetnie spekulacje, tym lepiej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

AFP

Putin oskarża Bułgarów o hamowanie Tureckiego Potoku

Władimir Putin oskarżył Bułgarię o celowe opóźnianie realizacji rozbudowy gazociągu Turecki Potok na swoim ...

Tauron wypowiada umowy na zielone certyfikaty

Należący do katowickiej grupy Tauron Sprzedaż wypowiedział długoterminowe umowy na zakup zielonych certyfikatów. Dzięki ...

Kwitnie sztuczny obrót biopaliwami w Polsce

Nieuczciwe firmy zarabiają na eksporcie paliwa z olejów roślinnych. Obecne regulacje dotyczące Narodowego Celu ...

Producenci z OPEC pogłębili silną naftową przecenę

Cena ropy gatunku WTI spadła już poniżej 39 dol. za baryłkę i niewiele ją ...

Lotos planuje kolejne dostawy ropy z USA

W tym roku gdański koncern sprowadzi nie mniej niż siedem ładunków amerykańskiego surowca. Dzięki ...

Zużycie tworzyw sztucznych na świecie będzie rosło

Problem plastikowych odpadów można rozwiązać m.in. dzięki wdrożeniu zasad gospodarki obiegu zamkniętego. W ostatnich ...