Niepewna przyszłość resortu

Publikacja: 04.11.2019 18:33

Niepewna przyszłość resortu

Foto: 31.10.2018. Warszawa. Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiebiorczosci i Technologii. Fot. Robert Gardzinski/Fotorzepa

W energetyce i górnictwie mnożą się plotki, że resort energii może zostać pozbawiony nadzoru nad tymi branżami. Pytanie tylko, jaka forma tej operacji „przejdzie”.

 W ocenie Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność formuła, w której jeden resort, czyli Ministerstwo Energii, odpowiada za nadzór nad wszystkimi przedsiębiorstwami branży górniczej i energetycznej, jest najbardziej efektywnym sposobem zarządzania tym sektorem – napisali związkowcy w liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego pod koniec ubiegłego tygodnia.
""

Ministerstwo Energii, Twitter

energia.rp.pl

Jak podkreślają, skupienie spraw obu branż w jednym resorcie ułatwia „szybką i kompleksową reakcję na problemy w poszczególnych spółkach” oraz „dialog społeczny”. Resort ma być „silnym partnerem, zdolnym do podejmowania samodzielnych decyzji”.
Ta obrona Ministerstwa Energii nie przypadkiem pojawia się właśnie teraz. Zarówno w administracji rządowej, jak i w spółkach nie brak spekulacji o dalszych losach resortu energii. – Resort energii i środowiska się połączy, a na czele stanie minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz – usłyszeliśmy w instytucjach podlegających resortowi środowiska. – Powstanie Ministerstwo Skarbu Państwa, to właściwie niemal pewne – przekonują nas z kolei rozmówcy z branży energetycznej.
Obowiązujących koncepcji jest kilka – i trudno się temu dziwić. Audyt obecnej struktury ministerstw został zapowiedziany w programie PiS oraz zasygnalizowany w trakcie kampanii wyborczej. O powrocie MSP w nowej formule (jako Ministerstwo Zasobów Narodowych, prawdopodobnie pod kierownictwem Jacka Sasina) pisaliśmy już na łamach „Rzeczpospolitej”. Do rozstrzygnięcia pozostaje jednak wiele kwestii: czy MSP-bis przejmie od ME nadzór właścicielski nad spółkami? Czyje interesy przeważą w potencjalnym superresorcie (środowisko plus energia)? A jeżeli resort energii jednak będzie, ale bez nadzoru nad spółkami, to jak długo przetrwa? Pytania są palące i kryją się za nimi realne problemy. Im szybciej rząd przetnie spekulacje, tym lepiej.
Pozostało 100% artykułu
Energianews
Achillesowa pięta systemu dostaw ropy w ogniu. Czy szykuje się kolejny konflikt?
Energianews
Saudyjczycy chcą po cichu podkręcać na świecie popyt na ropę i paliwa kopalne
Energianews
Niemożliwe staje się faktem. Hiszpanie już w tym roku pobiją energetyczny rekord
Energianews
W energetyce kiełkuje zielona rewolucja. Rynek pracy zmieni się nie do poznania
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Energianews
Paweł Ruszkowski: Nowy gracz w polskiej energetyce