Niepewna przyszłość resortu

31.10.2018. Warszawa. Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiebiorczosci i Technologii. Fot. Robert Gardzinski/Fotorzepa

W energetyce i górnictwie mnożą się plotki, że resort energii może zostać pozbawiony nadzoru nad tymi branżami. Pytanie tylko, jaka forma tej operacji „przejdzie”.

 W ocenie Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność formuła, w której jeden resort, czyli Ministerstwo Energii, odpowiada za nadzór nad wszystkimi przedsiębiorstwami branży górniczej i energetycznej, jest najbardziej efektywnym sposobem zarządzania tym sektorem – napisali związkowcy w liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego pod koniec ubiegłego tygodnia.
Ministerstwo Energii, Twitter
Jak podkreślają, skupienie spraw obu branż w jednym resorcie ułatwia „szybką i kompleksową reakcję na problemy w poszczególnych spółkach” oraz „dialog społeczny”. Resort ma być „silnym partnerem, zdolnym do podejmowania samodzielnych decyzji”.
Ta obrona Ministerstwa Energii nie przypadkiem pojawia się właśnie teraz. Zarówno w administracji rządowej, jak i w spółkach nie brak spekulacji o dalszych losach resortu energii. – Resort energii i środowiska się połączy, a na czele stanie minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz – usłyszeliśmy w instytucjach podlegających resortowi środowiska. – Powstanie Ministerstwo Skarbu Państwa, to właściwie niemal pewne – przekonują nas z kolei rozmówcy z branży energetycznej.
Obowiązujących koncepcji jest kilka – i trudno się temu dziwić. Audyt obecnej struktury ministerstw został zapowiedziany w programie PiS oraz zasygnalizowany w trakcie kampanii wyborczej. O powrocie MSP w nowej formule (jako Ministerstwo Zasobów Narodowych, prawdopodobnie pod kierownictwem Jacka Sasina) pisaliśmy już na łamach „Rzeczpospolitej”. Do rozstrzygnięcia pozostaje jednak wiele kwestii: czy MSP-bis przejmie od ME nadzór właścicielski nad spółkami? Czyje interesy przeważą w potencjalnym superresorcie (środowisko plus energia)? A jeżeli resort energii jednak będzie, ale bez nadzoru nad spółkami, to jak długo przetrwa? Pytania są palące i kryją się za nimi realne problemy. Im szybciej rząd przetnie spekulacje, tym lepiej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W I kwartale PGNiG zanotowało spadki

Na początku roku koncern zmniejszył, w stosunku do tego samego okresu 2018 r., wydobycie ...

URE: pierwsze aukcje OZE w październiku

W drugiej połowie października odbędą się tegoroczne aukcje na sprzedaż energii z zielonych elektrowni. ...

Bruksela murem za Gazpromem

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej zapewnia, że decyzja w sprawie OPAL jest zgodna z unijnym prawem. ...

Udane testy Serinusa w Rumunii

Z odwiertu Moftinu-1003 uzyskano na tyle duże przepływy gazu ziemnego, że zostanie on włączony ...

Przybywa inwestycji w domową fotowoltaikę

Columbus Energy, spółka sprzedająca panele fotowoltaiczne, zamierza w tym roku zainstalować rekordowe 2–3 tys. ...

PGNiG wierci w Pakistanie

Dzięki przeprowadzanym pracom koncern chce zwiększyć wydobycie gazu ziemnego. Obecnie pozyskuje go w Azji ...