S&P: Gazprom może stracić pozycję przez konflikt z Ukrainą

Bloomberg

Niemal połowa eksportu rosyjskiego gazu jest dostarczana przez Ukrainę. Dlatego Gazprom ryzykuje utartą twarzy pozycji zrywając umowy z sąsiadem.

Piszą o tym analitycy agencji S&P w analizie cytowanej przez agencję Reuters. Analitycy zwracają uwagę, że blisko połowa rosyjskiego gazu dociera do odbiorców w Europe przez Ukrainę. Tymczasem Gazprom wszczął procedurę zerwana obowiązującego kontraktu tranzytowego. A to w długoletniej perspektywie podrywa zaufanie klientów do Gazpromu i pewnych dostaw gazu gazociągami z Rosji.

Przy takiej postawie i eskalowaniu konfliktu odbiorcy będą szukać innych, pewniejszych źródeł energii i dostaw. W S&P uważają, że może to wpłynąć na decyzje instytucji w różnych krajach, które wydają pozwolenia na planowane przez Gazprom alternatywne do Ukrainy trasy przesyłu gazu.

W wersji bazowej S&P nie oczekuje przerw w dostawach gazu z Rosji do Europy; na tym rynku Gazprom zachowa swoje 34 proc. udziału.

Ale są też inne scenariusze. Kontrakt na tranzyt przez Ukrainę obowiązuje do końca 2019 r. Do tego czasu miał powstać Nord Stream-2 Turec Potok. Na razie w budowie jest ten drug. Nord Stream-2 ma dużo przeciwników w samej Unii.

Gazprom zapowiedział już zerwane kontrataku na tranzyt. Naftogaz nie wyklucza nowego pozwu w sprawie ceny za tranzyt która zdaniem koncernu jest zaniżona. Naftogaz poinformował, że zamknie swoje przedstawicielstwo w Moskwie.

Mogą Ci się również spodobać

Czy PGE kupi Makoszowy?

PGE rozmawia ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń na temat kopalni Makoszowy, ale żadne decyzje nie ...

Jest akcept Brukseli dla polskiego rynku mocy

Dziś (7 lutego) w południe Komisja Europejska ogłosiła akcept dla polskiego rynku mocy. Jest ...

Gazowe ostrzeżenie z Kremla

Kto chciałby wystąpić z Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej, zapłaci za gaz z Rosji dużo drożej ...

Firmy kuszą prosumentów

Jak z rękawa posypały się oferty dla osób chcących produkować prąd na własne potrzeby. ...

Siła Syberii coraz słabsza

Gazprom ma kłopoty z budowanym gazociągiem do Chin. Bez pieniędzy z kasy państwa koszty ...

PKN Orlen nie zachwycił

W trzecim kwartale płocki koncern zanotował słabsze wyniki finansowe od oczekiwanych przez większość analityków, ...