Energa i Adamów o planach budowy elektrowni wiatrowej na terenach poeksploatacyjnych kopalni w gminie Przykona (woj. wielkopolskie) informowały przed dwoma laty. Zgodnie z harmonogramem wiatraki o łącznej mocy 40?MW?miały ruszyć w tym roku. Jednak do dziś nie udało się nawet rozpocząć budowy. Ale spółki nie zrezygnowały z przedsięwzięcia. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął właśnie wniosek o zamiarze utworzenia przez te firmy wspólnego przedsięwzięcia.
– Trwają prace przy tym projekcie – przyznaje Beata Ostrowska, rzeczniczka Energi. Nie ujawnia, ile pieniędzy spółka chce przeznaczyć na projekt i kiedy mogłyby ruszyć pierwsze wiatraki. – Jest za wcześnie – ucina.
Współpraca Energi i kopalni Adamów podyktowana jest potrzebą zagospodarowania terenów, które ucierpiały w wyniku prowadzonej działalności wydobywczej. Grunty zlokalizowane na terenie gminy Przykona mają jeszcze jeden atut – górniczą infrastrukturę techniczną, która może być wykorzystana do budowy farmy wiatrowej. Zgodnie z pierwotnymi założeniami kopalnia?Adamów miała przeznaczyć pod inwestycję działkę o powierzchni ponad 300 ha. Później elektrownia miała być jeszcze rozbudowywana. Jak informowały spółki, planowana moc docelowa farmy wiatrowej sięgać miała 80 MW.
Obiekt w Przykonie będzie pierwszą elektrownią zasilaną wiatrem w grupie Energa. Gdańska spółka jest obecnie jedynym dużym polskim koncernem energetycznym, który nie ma własnej farmy wiatrowej. Do jej sieci są natomiast przyłączane tego typu obiekty należące do prywatnych właścicieli – ich łączna moc wynosi dziś 1001 MW. W?całym kraju działa obecnie około 530 takich instalacji, a ich moc zainstalowana przekracza 1600 MW.
Energa inwestuje też w elektrownie wodne. Dziś, po zakończeniu konsultacji społecznych, spółka przedstawi listę potencjalnych lokalizacji nowej siłowni na Wiśle poniżej Włocławka. Projekt przewiduje budowę drugiego stopnia piętrzącego na rzece wraz z elektrownią wodną o mocy 60 – 100 MW i infrastrukturą. Inwestycja może pochłonąć 2,5 mld zł, dlatego spółka nie wyklucza realizacji projektu wspólnie z partnerem. Energa ma 46 własnych elektrowni wodnych (w kraju działa ich 746 o łącznej mocy 951 MW).