Wielki kontrakt podpisała Wschodnia Kompania Energetyczna (WKE) - spółka rosyjskiego giganta Inter RAO. Kupującym jest Państwowa Korporacja Sieci Elektrycznych Chin - podali Rosjanie w komunikacie. Kwoty transakcji nie ujawniono.

Dostawy rozpoczną się jutro, a w całym roku Chiny dostaną z Rosji 1,2 mld kWh. Rosjanie będą przesyłać prąd o napięciu 110 kV, jak i 220 i 500. Tak duży przesył umożliwiła nowo zbudowana linia wysokiego napięcia, Amursk-Heihe, która została przerzucona przez graniczną rzekę Amur na Dalekim Wschodzie.

- Ten nowy kontrakt eksportowy jest największy w historii i na najdłuższy okres. Tworzy podstawy do dalszej współpracy i doprowadzenia w krótkim czasie rosyjskiego eksportu prądu do Chin do 60 mld kWh. Do tego potrzebne są inwestycje w nowe elektrownie oraz sieci przesyłowe średniego napięcia. Dlatego spodziewamy się, że za tym pierwszym pójdą kolejne podobne kontrakty - uważa Michaił Szaszmurin, dyrektor generalny WKE.

Chiny są dziś nie tylko importerem, ale i eksporterem prądu, wciąż jednak więcej kupują niż sprzedają. W 2010 r. chiński import energetyczny wyniósł 55 mld kWh, a eksport 19 mln kWh.