Novatek u Putina

Prezydent "przekonuje" prywatny koncern gazowy, by swój zakład LNG na Półwyspie Jamalskim postawił razem z Gazpromem

Publikacja: 19.11.2012 14:58

Novatek u Putina

Foto: Bloomberg

Władimir Putin spotkał się dziś w Nowo-Ogariowie z Leonidem Michelsonem, dyrektorem i współwłaścicielem Novateku - drugiego po Gazpromie producenta gazu w Rosji. Koncern buduje na Półwyspie Jamalskim zakład skraplania gazu wspólnie z francuskim Totalem. Firmy zbudują też nowy port w osadzie Sabetta oraz zakupią lub wydzierżawią flotę gazowców, mogących pływać po wodach Arktyki. Inwestycja ma być gotowa w 2016 r., a więc szybciej niż drugi zakład Gazpromu pod Murmańskiem.

- Zwracam uwagę, że wasz koncern razem z Gazpromem Eksport powinien zatroszczyć się o wstępne zakontraktowanie za granicą tego gazu. Wiemy bowiem, że takie inwestycje trzeba robić pod posiadane kontrakty. Mam nadzieję, że prace będziecie prowadzić razem z Gazpromem - powtórzył Putin.

Michelson, jak podała agencja Nowosti, poinformował prezydenta, że prace "idą zgodnie z planem". Firma zaprezentowała już za granicą "road show" projektu i zebrała wstępne zamówienia od klientów.

- Gdy już będziemy mieli uzgodnione szczegóły kontraktów i ich wielkości, to możemy gwarantować termin załadunku pierwszego gazowca. A wtedy podpiszemy ostateczne umowy na realizację zamówień - wyjaśnił Michelson.

Przedsięwzięcie znajduje się w fazie planowania. Główny projekt jest gotowy, budowniczowie wejdą na plac w przyszłym roku. Novatek jest najszybciej rozwijającym się koncernem paliwowym Rosji. W ciągu ostatnich 5 lat potroił produkcję i swoją wartość rynkową. Według rankingu PCF Energy - 50 największych koncernów energetycznych świata 2012 - jest na 35. miejscu (kapitalizacja 37,2 mld dol., +11,7 proc. w ciągu roku).

W Rosji działa obecnie jeden zakład LNG - na wyspie Sachalin. Za pięć lat ma też zacząć pracę pod Władywostokiem drugi zakład należący do Gazpromu. Jego produkcja przeznaczona jest na eksport do Korei Płd, Chin i Japonii. Udział Gazpromu w rosnącym rocznie o prawie 3 proc. globalnym rynku LNG wynosi obecnie ok. 4,5 proc.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie