Organizatorem przetargu na dwa kolejne bloki enegretyczne w elektrowni jądrowej w Temelinie był koncern CEZ. Oferentów było dwóch - największy amerykański koncern jądrowy Westinghouse i konsorcjum Mir.1200 czyli rosyjski Atomstrojeksport (należy do Rosantomu) i Hydroprocess oraz czeska Skoda JS.

- Oferta Mir.1200 okazała się lepsza w trzech z czterech parametrów, tj cenowo, w sposobie finansowania i eksploatacji rozbudowanej elektrowni. A to oznacza, że dla odbiorców, prąd z Temelina będzie tańszy - podał agencji Nowosti anonimowy członek zespołu przetargowego, który znał obie oferty.

Ekspert energetyczny Leonid Gusiew powiedział gazecie RBK daily, że prąd z rozbudowanej elektrowni będzie o ok. 6 proc. tańszy. Jedynym punktem, w którym Amerykanie dostali wyższą ocenę była zaproponowana technologia nowych reaktorów. Jest to o tyle zaskakujące, że w Temelinie pracują reaktory z rosyjską technologią.

Przedstawiciel Skoda JS zwraca uwagę, że ostatnie bloki energetyczne amerykańska firma zbudowała 30 lat temu. A rosyjski reaktor WWER budowany i stawiany jest cały czas. Na świecie pracuje 54 takich bloków z tego 18 w krajach Unii. Do tego części do bloku będą produkowane przez czeskie firmy.

Kontrakt opiewa na ok. 15 mld dol. Budowa nowych bloków ruszy w 2016 r., a ich podłączenie do sieci energetycznej Czech ma nastąpić nie później niż w 2025 r.