O tak wysokiej pozycji w regionie zadecydowały przychody ze sprzedaży. W badanym okresie 2012 r. wyniosły aż 33,1 mld zł.

Umocnienie się Lotosu w 2012 r. na wysokim szóstym miejscu to efekt sprawnego funkcjonowania całej organizacji, a przede wszystkim optymalne wykorzystanie instalacji rafineryjnych niedawno ukończonego Programu 10+ oraz wzrost sprzedaży, głównie paliw płynnych, co znalazło swoje odzwierciedlenie w rekordowych przychodach spółki.

Realizując strategię rozwoju spółki do 2015 r. Lotos pokazał, że potrafi przejść przez trudny gospodarczo okres, nie zwalniając tempa. COFACE w swoim raporcie zwraca uwagę na imponujący 42,1 proc. wzrost zysków spółki r/r.

W trzech poprzednich zestawieniach przygotowanych przez COFACE, Grupa Lotos zajmowała odpowiednio 15., 10. i 6. miejsce.

Warto również odnotować, że w pierwszej dziesiątce firm tegorocznego rankingu, aż 5 spółek ma swoje siedziby w Polsce. Łącznie 171 firm, czyli 34 proc. przedsiębiorstw pochodzi z naszego kraju. Wśród innych statystyk zwraca uwagę fakt, iż 8 z 10 najwyżej umieszczonych na liście CEE Top 500 to spółki sektora naftowego lub sektora energii.