Wciąż niepewna litewska atomówka

Wilno czeka na ostateczne decyzje Estonii i Łotwy dotyczące udziału w budowie wspólnej elektrowni atomowej.

Publikacja: 20.10.2015 12:14

Wciąż niepewna litewska atomówka

Foto: 123rf.com

„Do końca roku mamy nadzieję otrzymać odpowiedzi od partnerów, a w przyszłym roku ostatecznie zdecydujemy co dalej z projektem siłowni atomowej w Visaginase" - cytuje rzecznik prasową litewskiego premiera, portal Delfi.

Minister energetyki Rokas Masulis zapowiedział, że przed ostateczną decyzją trzeba wziąć pod uwagę wszystkie nowe fakty w sferze energetyki. Przede wszystkim otwarcie na początku przyszłego roku mostów energetycznych ze Szwecją i Polską. Będą one miały znaczący wpływ na rynek energii elektrycznej na Litwie.

Sprawa ostatecznej decyzji o budowie elektrowni jądrowej na Litwie ciągnie się od maja 2012 r, gdy bałtyckie republiki podzieliły między siebie udziału w spółce - inwestorze elektrowni. Najwięcej akcji we wspólnym przedsięwzięciu budowy elektrowni w Visaginase objął skarb państwa Litwy (38 proc.); 22 proc. ma Estonia, a po 20 proc. Łotwa i japoński koncern Hitachi. Stosownie do udziałów Litwa zainwestuje w projekt ok. 2,6 mld euro.

- Projekt budowy jest ekonomicznie uzasadniony. Nakłady się zwrócą - zapewniła wtedy Ingrida Szimonite ówczesna litewska minister finansów.

Strategicznym inwestorem elektrowni litewski rząd wybrał Hitachi-GE Nuclear Energy Ltd. Konsultantem technicznych jest największy amerykański operator elektrowni jądrowych ??? Exelon Nuclear Partners.

Budowa elektrowni wzbudziła na Litwie protesty. Linas Balasis szef Instytutu Zielonej Polityki dowodził, że projekt jest polityczny. Inwestycja nigdy się nie zwróci. Elektrownia miała zacząć pracę w 2022 r, ale termin ten jest dziś mało realny.

Jednak szanse na porozumienie wciąż są, od kiedy Rosjanie zamrozili na czas nieokreślony budowę konkurencyjnej atomówki Bałtyckiej, w sąsiednim obwodzie kaliningradzki,

Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku