Olsztyn zwyciężył w konkursie Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego na „Najlepiej oświetlone Miasto i Gminę 2015". Stolicę regionu doceniono za inwestycje oświetleniowe zrealizowane przy okazji modernizacji transportu zbiorowego (linie tramwajowe) oraz zagospodarowania parków i brzegów największego z 11 olsztyńskich jezior - Ukiel.

Jurorzy podkreślili m.in. energooszczędność i nowoczesność realizowanych w mieście projektów m.in. parku centralnego nad rzeką Łyną. Podobnie jak nad jeziorem, zastosowana została tam technologia, która ogranicza natężenie światła, jeśli w pobliżu nie ma pieszych, rowerzystów albo przejeżdżających aut.

Jeżeli do lampy w parku zbliża się człowiek, rower, aut, natężenie światła rośnie do pełnego, by po jego przejściu znów przygasnąć i oszczędzać energię. Jeżeli ktoś popatrzyłby na taki park z góry na przykład latem, gdy to co dzieje się na ścieżkach zasłaniają szczelnie korony drzew, albo w nocy, to po intensywności zapalanych i gaszonych lamp odczyta drogę przechodnia. To trochę jak z wygaszaczem w świecie Harrego Pottera.

- Ta nagroda bardzo nas cieszy - przyznaje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Od dawna w naszych działaniach kierujemy się dbałością o środowisko. Co ważne, nie cierpi na tym bezpieczeństwo użytkowników dróg i chodników. Stosujemy najnowocześniejsze rozwiązania, co ma wpływ na postrzeganie naszego miasta przez gości i ekspertów.

Olsztyn ma szansę na jeszcze jedną nagrodę związaną z oświetleniem. W poniedziałek (11 stycznia) skończyło się regionalne głosowanie w konkursie "Świeć się z Energą". We wtorek (12 stycznia) okaże się, czy Olsztyn będzie rywalizować w etapie ogólnopolskim.