Moc łączna nowych reaktorów ma wynieść 7000 MW co pozwoli podwoić produkuję obecnie pracujące bloków energetycznych w hinduskich siłowniach atomowych, podała Deutsche Welle.

Rządowe plany stanowią, że reaktory od projektu do budowy zostaną wykonane przez firmy hinduskie. Da to 33 tysiące nowych miejsc pracy.

Dziś w Indiach pracują 22 reaktory o mocy łącznej 6780 MW. W budowie są kolejne o mocy łącznej 6700 MW. mają być gotowe w latach 2021-2022. To znacząco zmieni udział energetyki atomowej w bilansie kraju.

Obecnie 70 proc. prądu dostarczają tradycyjne elektrownie w większości węglowe. Według rządowej strategii energetycznej, do 2030 r w Indiach 40 proc. prądu ma być produkowane ze źródeł odnawialnych i nieemitujących zanieczyszczeń jak energetyka jądrowa. Problem smogu jest szczególnie poważny w hinduskich mega miastach jak stolica Dheli.

Obecnie 15,5 proc. energii Indie produkują z OZE; daje to subkontynentowi 4,5 procentowy udział w globalnym rynku zielonej energetyki. Atom dostarcza 8,6 proc. potrzebnego prądu.