Egipski rząd poinformował dziś, że parafował pakiet czterech kontraktów na budowę elektrowni atomowej ed-Dabaa.

„Negocjacje z rosyjską stroną zostały zakończone, tak jeżeli chodzi o stronę techniczną, administracyjną jak i finansową inwestycji. Osiągnęliśmy pełne porozumienie we wszystkich punktach czterech kontraktów dotyczących budowy elektrowni. Zostały one przez nas parafowane" - poinformował Muhammed Shaker minister energii Egiptu, cytowany przez agencję Prime.

Shaker dodał, że do końca roku odbędzie się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod budowę. Wykonawcą jest rosyjski gigant branży atomowej - Rosatom.

W 2015 r Rosja złożyła Egiptowi ofertę budowy „kompleksowej infrastruktury atomowej" na bazie elektrowni jądrowej z rosyjską technologią. Strona egipska ją przyjęła i strony podpisały wtedy wstępne porozumienie.

Dziś wiadomo, że elektrownia będzie miała cztery reaktory o łącznej mocy 1,2 GW. Zana jest też lokalizacja - osada Dabaa na zachód od Aleksandrii nad Morzem Śródziemnym. Lokalizacja została potwierdzona ekspertyzą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA), którzy uznali ją za odpowiednią do tego typu inwestycji. Strona rosyjska sfinansuje inwestycję udzielając Egiptowi preferencyjnego kredytu na 25 mld dol.

Taką metodę, Rosjanie zastosowali już w innych krajach m.in. na Białorusi i w Turcji czyli sfinansowania budowy w zamian za późniejszą sprzedaż prądu i długoletnie zarządzanie. W takim pakiecie jest też zazwyczaj odbiór odpadów i dostarczanie paliwa, serwis oraz ewentualne inne inwestycje np. zakłady wzbogacania uranu czy na potrzeby medyczne, które Rosjanie zbudowali w Iranie.

Rosatom buduje obecnie elektrownie w Chinach, Indiach i na Białorusi. W Państwie Środka gdzie Rosjanie stawiają pierwszą elektrownię jądrową oraz zakłady wzbogacania uranu, liczą na przedłużenie dotychczasowej współpracy i nowe kontrakty. Chińskie zapotrzebowanie na energię jest największe na świecie, a według prognoz wzrośnie o 35 proc do 2040 r.

Rosatom wygrał też w 2014 r przetarg na rozbudowę siłowni w Finlandii oraz czeskiego Temelina i na Węgrzech (Pars). Koncern to dziś światowy lider we wzbogacaniu uranu. Dysponuje drugimi na świecie zasobami uranu (632 tys. ton). Według własnych danych należy do niego 40 proc.

Kair liczy, że elektrownia ed-Dabaa rozpocznie pracę w 2024 r.