#RZECZoBIZNESIE: Anna Gayer: Kiedyś zanieczyszczenie powietrza było znacznie większe

Wcale nie jest to problem ostatnich lat, po prostu więcej się o nim mówi – zauważa Anna Gayer, Zakład Informatyki i Badań Jakości Środowiska, Politechnika Warszawska, ekspertka ds. zanieczyszczenia powietrza w Fundacji #13, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Aktualizacja: 26.02.2018 14:03 Publikacja: 26.02.2018 13:56

#RZECZoBIZNESIE: Anna Gayer: Kiedyś zanieczyszczenie powietrza było znacznie większe

Foto: tv.rp.pl

Gość wyjaśniła, że poziomy zanieczyszczeń powietrza bada instytucja państwowa. - Państwowy Monitoring Środowiska jest zobowiązany do prowadzenia pomiarów – mówiła Gayer.

- To, co słyszymy w mediach o przekroczonych normach, to prawda. Jakość powietrza nie jest najlepsza. Chyba, że słyszymy o przekroczonych normach godzinowych. To jest pewne przybliżenie, bo normy mamy dobowe i roczne – tłumaczyła.

Przyznała, że aplikacja na smartfony „Powietrze" posiada rzetelne dane. - Cała polityka powietrzna jest oparta na tych danych. Inne aplikacje często bazują na tych pomiarach – mówiła.

Gayer podkreśliła, że nie możemy mówić o przekroczonej normie, która jest mniejsza niż doba. - Nie możemy powiedzieć po godzinie, że norma jest przekroczona. Może być tak, że przez 3 godziny w ciągu doby poziom zanieczyszczeń jest wysoki, a przez resztę dnia spada i norma dobowa nie jest przekroczona. Uczulam, żeby bazować na polskim indeksie jakości powietrza i wartościach stężeń, a nie na przekroczonych normach. To jest zbyt duże uogólnienie i mylące dla użytkowników – wyjaśniła.

Gość przypomniała, że kiedyś zanieczyszczenie powietrza było znacznie większe. - Wcale nie jest to problem ostatnich lat, po prostu więcej się o nim mówi – zauważyła.

- Zanieczyszczenia powietrza wpływają na nas długotrwale. Jeżeli analizujemy historyczne dane, to możemy obserwować jak wyglądają efekty zdrowotne wśród populacji – dodała.

Szacuje się, że 40 tys. osób umiera rocznie z powodu zanieczyszczonego powietrza. - W samej Warszawie przedwczesnych zgonów z powodu ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza jest 2800 rocznie – wyliczyła.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?