Rosyjski konkurent elektrowni w Ignalinie

Plany budowy rosyjskiej elektrowni w obwodzie kaliningradzkim są nierealne – twierdzą eksperci

Aktualizacja: 17.04.2008 21:34 Publikacja: 17.04.2008 17:37

Elektrownia w obwodzie kaliningradzkim będzie wspólną inwestycją rosyjsko-europejską. Umowę o jej budowę podpisała rządowa korporacja Rosatom i władze obwodu. Siłownia będzie się składać z dwóch bloków o mocy 1150 MW każdy. Ma być oddalona od Kaliningradu o 120 km na wschód. To zaś oznacza, że od granicy z Polską dzieliłoby ją zaledwie ok. 20 km, a od granicy z Litwą – ok. 30 km.

Zakład zajmie 200 ha. Siergiej Kirilenko, szef Rosatomu, zapewnił, że projekt został uzgodniony z Komisją Europejską. Pierwszy raz Rosjanie dopuszczą do budowy inwestorów z Unii. Oferują im 49 proc. akcji przyszłej elektrowni. Koszt budowy jednego bloku energetycznego to ok. 2 mld euro. Całość ma kosztować 5 mld euro i ruszyć w 2015 r.

Rosjanie chcą sprzedawać energię sąsiadom, a szczególnie Litwie, która musi zamknąć starą elektrownię jądrową w Ignalinie. Ale zdaniem ekspertów pomysł budowy zakładu jest więcej niż ryzykowny. – Budowa nowej elektrowni atomowej w rejonie Kaliningradu bez udziału Polski jest niemożliwa – uważa prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej.

Jego zdaniem mało realne jest, by Polska i Litwa stały się odbiorcami energii z Kaliningradu. Oba kraje zaangażowane są w budowę elektrowni w litewskim Ignalinie. Władze w Wilnie otrzymały z Brukseli fundusze na zamknięcie starych reaktorów w tym zakładzie i pokrycie części kosztów budowy nowych. Premier Litwy Gedyminas Kyrkilas ogłosił w czwartek, że nie traktuje poważnie rosyjskich planów.

Prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej w Gliwicach uważa, że inwestorzy zachodni nie będą zainteresowani współudziałem w projekcie. – Musieliby w swojej strategii założyć, że będą sprzedawać energię do Polski. Ale taki scenariusz jest mało prawdopodobny.

Prof. Popczyk uważa, że Litwini powinni przyśpieszyć przygotowania do budowy zakładu w Ignalinie. – Jeśli będą się ociągać, to Rosjanie spróbują wykorzystać sytuację.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie