Kulczyk Oil Ventures, firma zajmująca się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego zakończyła prace przy odwiercie o nazwie Markisa-1, zlokalizowanym w Brunei na obszarze Bloku M. Jego głębokość ostatecznie wyniosła 1300 m. Co jednak dla spółki najważniejsze w odwiercie stwierdzono występowanie ropy na głębokościach od 1070 do 1100 m.

Jak informuje KOV wstępne dane wykazują występowanie 29 metrowego słupa ropy. Nie udało się jednak uzyskać próbek płynu na tym odcinku. W ramach profilowania trwa pobieranie próbek oraz rdzenia ze ściany bocznej, a ich zakończenie jest oczekiwane w najbliższym czasie.

Mimo to w ocenie przedstawicieli KOV wstępne wyniki odwiertu są zachęcające. Do określenia jakości oraz wielkości złoża ropy będą potrzebne dalsze analizy odwiertu. Badania mają zwłaszcza wykazać, czy odkryte złoże ma potencjał produkcyjny.

Giełdowa spółka posiada 36-proc. udział w Bloku M. Pozostałe udziały należą do Tap Energy (39 proc.), China Sino Olil (21 proc.) i Jana (4 proc.). Informacja o zakończeniu kolejnego odwiertu została pozytywnie przyjęta przez giełdowych inwestorów. We wtorek, na lekko spadającym rynku kurs akcji spółki od początku sesji systematycznie rósł osiągając przed godz. 10 nawet poziom 1,83 zł za walor (+5,8 proc.). Potem nieco spadł. KOV nadal należy jednak do grona spółek, których cena rośnie dziś najwięcej.