Zestawienie największych klientów Gazpromu w 2011 r. sporządziło biuro analiz RIA Analityka. Na czele znajduje się Ukraina, która kupiła 40,01 mld m
3
, przed Niemcami - 32,03 mld m
3
i Turcją 26 mld m
Aktualizacja: 28.02.2012 15:40 Publikacja: 28.02.2012 15:40
Foto: Gazprom
Zestawienie największych klientów Gazpromu w 2011 r. sporządziło biuro analiz RIA Analityka. Na czele znajduje się Ukraina, która kupiła 40,01 mld m
3
, przed Niemcami - 32,03 mld m
3
i Turcją 26 mld m
3
. W pierwszej piątce jest też Białoruś (20 mld m
3
) i Włochy (17,08 mld m
3
).
Szóstym największym klientem Rosjan jest Polska. Kupiliśmy w minionym roku 10,26 mld m
3
gazu. Za nami lokują się kraje, których firmy dostały w Gazpromie zniżki cenowe, m.in. Francja (7 miejsce - 9,53 mld m
3
), Słowacja (11 miejsce, 5,89 mld m
3
) czy 12 - Austria (5,43 mld m
3
).
Krajami, które w minionym roku najbardziej obniżyły zakupy z Rosji, była Serbia (-21 proc.), Finlandia (-12,3 proc.), Czechy (-11,4 proc.) i Węgry (9,9 proc.).
Najwięcej zwiększyli zakupy Łotysze (+60 proc.), Estończycy(+50 proc.), Turcy (+44 proc.) i Włosi (+30,8). Polska kupiła o 3,3 proc. więcej rosyjskiego gazu.
Zestawienie najmniejszych klientów zamyka Szwajcaria, Bośnia i Hercegowina i Macedonia. Rosjanie na ostatniej pozycji umieścili Osetię Południową, ale są jedynym krajem, który tę część Gruzji uznaje za odrębne państwo.
"Europejskie koncerny zażądały od Gazpromu obniżki ceny bazowej lub udziału w rozliczeniu - ceny gazu z wolnego rynku (giełdowej). Niektore z nich (niemieckie E.ON, RWE i polski PGNiG) wystąpiły do sądu arbitrażowego" - piszą autorzy rankingu.
Ich zdaniem Gazprom stopniowo ustępuje, pod wpływem zmieniającej się koniunktury na rynku. "Bardzo prawdopodobne, że w przyszłości zniżki dostaną też E.ON, RWE i PGNiG. Przy tym, jak zapewniają szefowie Gazpromu, zniżka będzie dotyczyć ceny bazowej i nie przewiduje zwiększenia udziału zakupów gazu na giełdach w zakontraktowanej puli" - uważa RIA Analityka.
Zdaniem agencji, Gazprom, który założył wzrost eksportu w tym roku o 2,4 proc., może mieć kłopot z utrzymaniem poziomu nawet z ubiegłego roku.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: energianews.pl
Zestawienie największych klientów Gazpromu w 2011 r. sporządziło biuro analiz RIA Analityka. Na czele znajduje się Ukraina, która kupiła 40,01 mld m
, przed Niemcami - 32,03 mld m
Gospodarka Niemiec spowalnia, spada popyt, a firmy pod presją rosnących kosztów (w tym związanych z energią) ograniczają produkcję i zapowiadają zwolnienia. Potwierdza to spadek zużycia energii w Niemczech. Wyniósł on w pierwszej połowie roku 3,4 proc. - podała Grupa Robocza ds. Bilansów Energetycznych.
Znamy podział kompetencji w kluczowym dla energetyki ministerstwie klimatu i środowiska. Najważniejsze departamenty dotyczące tego sektora gospodarki trafiły pod nadzór nowego wiceministra Miłosza Motyki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wciąż nie znamy jednak nazwiska pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Wiemy jednak kto na tę chwilę jest najpoważniejszą kandydaturą.
Rząd Donalda Tuska będzie chciał zwiększyć tempo transformacji energetycznej. Sfinansować mają to fundusze ze sprzedaży pozwoleń na emisję CO2.
Bartłomiej Sawicki, dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” został dwukrotnym laureatem 9. edycji konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty”, organizowanego przez Towarową Giełdę Energii. Otrzymał tytuł Dziennikarza Roku 2022, a także wyróżnienie za najlepszy materiał na temat rynku gazu w 2022 roku.
Gabinet Olafa Scholza postanowił radykalnie przyspieszyć redukowanie emisji gazów cieplarnianych przez Niemcy. Już w przyszłym roku miałby wejść w życie zakaz montowania nowych systemów grzewczych, które bazowałyby na paliwach emisyjnych.
We Wrocławiu zebrał się sztab kryzysowy z udziałem premiera Donalda Tuska, ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka i szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza. Jak powiedział premier, są "sprzeczne komunikaty ws. bezpośredniego zagrożenia powodziowego dla Wrocławia".
Autobus, którym podróżowało 37 osób, przewrócił się na drodze krajowej nr 35 między Świdnicą a Wrocławiem. Poszkodowanych zostało siedem osób.
Władze Wrocławia poinformowały w nocy o zagrożeniu zalaniem osiedli Marszowice 1 i Marszowice 2.
Minister obrony i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz ostrzegł przed "obcymi służbami", które rozprzestrzeniają fałszywe informacje. Włodarze miast także dementują pogłoski.
Trzecia co do wielkości elektrownia węglowa w Polsce szykuje się na wielką wodę. Co prawda podjęto decyzję o prewencyjnym uruchomieniu planu obrony elektrowni przed skutkami powodzi, jednak właściciel obiektu w Opolu, Polska Grupa Energetyczna nie widzi zagrożeń dla ciągłości działania obiektu.
- Najgorszy scenariusz mówi o tym, że fala na Odrze może mieć poziom 3 100 m3 na sekundę - mówił prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. W niedzielę wieczorem Sutryk ogłosił alarm przeciwpowodziowy w mieście.
Finlandia odda na przełomie 2025 i 2026 roku do użytku pierwszy na świecie podziemny magazyn, w którym przechowywane będzie zużyte paliwo jądrowe. Ma ono pozostać w tym miejscu przez sto tysięcy lat.
Przepust między zbiornikami Topola i Kozielno na Dolnym Śląsku runął - informuje burmistrz gminy Paczków Artur Rolka. Rolka wezwał mieszkańców 13 ulic Paczkowa do natychmiastowej ewakuacji.
Trzej mężczyźni, zatrzymani po śmiertelnym wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie, usłyszeli prokuratorskie zarzuty - podała Wirtualna Polska.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 16 na 17 września doszło do kolejnego we wrześniu ataku powietrznego z użyciem dronów na obwód kijowski.
- W nocy rozmawiałem z premierem (Donaldem Tuskiem), ministrem obrony narodowej (Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem) w imieniu pana prezydenta (Andrzeja Dudy) poprosiłem o skierowanie wojsk inżynieryjnych do miejscowości Głuchołazy, do tej gminy, liczącej 23 tys. ludzi, z których niemal połowa odcięta jest od bieżącej wody, od prądu - mówił w rozmowie z Polsat News szef BBN Jacek Siewiera.
Koniec lata coraz bliżej. Tym samym nadchodzi też zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki? Czy wskazówki przesuwamy o godzinę do przodu czy do tyłu? Wyjaśniamy.
Rozliczenie strat w kosztach, umorzenie składek ZUS, zerowy VAT na darowizny - na to mogą liczyć przedsiębiorcy z południa Polski, które zmaga się ze skutkami powodzi.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
W latach 2014-2023 pojemność mieszkań na wynajem w Attyce w Grecji rosła w średnim rocznym tempie 24 procent, podczas gdy pojemność hoteli tylko 1 procent.
We Wrocławiu zebrał się sztab kryzysowy z udziałem premiera Donalda Tuska, ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka i szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza. Jak powiedział premier, są "sprzeczne komunikaty ws. bezpośredniego zagrożenia powodziowego dla Wrocławia".
W związku z rozmyciem wałów w Nysie burmistrz tego miasta, Kordian Kolbiarz, ogłosił w poniedziałek ewakuację miasta. Od późnego wieczora mieszkańcy Nysy, a także m.in. żołnierze WOT umacniali naruszone wały próbując ratować Nysę przed zalaniem.
Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował o rozszerzeniu zakresu terytorialnego rozporządzenia o stanie klęski żywiołowej.
Intel poinformował o wstrzymaniu na dwa lata swoich kluczowych inwestycji w Europie – w tym budowy fabryki w Polsce. Politycy PiS po tej decyzji krytykują rząd.
Autobus, którym podróżowało 37 osób, przewrócił się na drodze krajowej nr 35 między Świdnicą a Wrocławiem. Poszkodowanych zostało siedem osób.
Władze Wrocławia poinformowały w nocy o zagrożeniu zalaniem osiedli Marszowice 1 i Marszowice 2.
Grożba wysokiej kary nie będzie już samodzielną przesłanką zastosowania tymczasowego aresztu czy łatwiejszy dostęp obrońcy do akt, na których opiera się decyzja sądu – to główne założenia ustawy, która ma ograniczyć nadmierne stosowanie tego środka zapobiegawczego.
Olbrzymia praca i służb z wykorzystaniem śmigłowców, ale i wielkie zaangażowanie mieszkańców, władz samorządowych - tak o sytuacji w Nysie mówił w rozmowie z RMF FM wiceszef MSWiA, Czesław Mroczek.
Z generatywną sztuczną inteligencją kojarzyły się dotąd amerykańskie firmy, jak OpenAI, Meta czy Google. Ale w tym wyścigu to Chińczycy mogą wkrótce wyjść na prowadzenie.
Drony to technologia, której rozwój, za sprawą wojny, ostro przyspiesza. Dowodzą tego latający miotacz płomieni Dracaris i najnowszy ukraiński minibombowiec.
Ci młodzi inżynierowie z Polski wygrali właśnie krajowy etap prestiżowego konkursu o nagrodę Jamesa Dysona, a teraz wynik swojego eksperymentu przekuwają w biznes.
Start-up Stimy AI opracował wyjątkową aplikację, która ma stanowić wsparcie dla uczniów na całym świecie. Twórcy platformy liczą, że dotrą z nią do ponad 400 mln dzieci w wieku od 10 do 18 lat.
Ursula von der Leyen ma we wtorek przedstawić skład nowej Komisji Europejskiej. W ostatniej chwili w nietypowych okolicznościach doszło do zmiany kandydata francuskiego.
W powodu powodzi odwołano rozprawy w kilku sądach. W Nysie po zalaniu jednego z budynków rozpraw może nie być nawet do końca tygodnia. Natomiast m.in. w Prudniku do odwołania nie będzie działać prokuratura.
Szabrownictwo nie jest oddzielnym przestępstwem, lecz postacią kradzieży. Za to popełniający je sprawca musi się liczyć nawet z karą do 10 lat więzienia.
Z powodu pogarszającej się sytuacji finansowej firmy, Intel na dwa lata zawiesza realizację projektu budowy swoich fabryk półprzewodników w Polsce i w Niemczech.
Wojsko używało w poniedziałek 17 śmigłowców w akcji ratowniczej. Pomagały także statki sojuszników i policji. Ale przy tej okazji wrócił temat odstąpienia od umowy na caracale.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas