Zestawienie największych klientów Gazpromu w 2011 r. sporządziło biuro analiz RIA Analityka. Na czele znajduje się Ukraina, która kupiła 40,01 mld m
3
, przed Niemcami - 32,03 mld m
3
i Turcją 26 mld m
Aktualizacja: 28.02.2012 15:40 Publikacja: 28.02.2012 15:40
Foto: Gazprom
Zestawienie największych klientów Gazpromu w 2011 r. sporządziło biuro analiz RIA Analityka. Na czele znajduje się Ukraina, która kupiła 40,01 mld m
3
, przed Niemcami - 32,03 mld m
3
i Turcją 26 mld m
3
. W pierwszej piątce jest też Białoruś (20 mld m
3
) i Włochy (17,08 mld m
3
).
Szóstym największym klientem Rosjan jest Polska. Kupiliśmy w minionym roku 10,26 mld m
3
gazu. Za nami lokują się kraje, których firmy dostały w Gazpromie zniżki cenowe, m.in. Francja (7 miejsce - 9,53 mld m
3
), Słowacja (11 miejsce, 5,89 mld m
3
) czy 12 - Austria (5,43 mld m
3
).
Krajami, które w minionym roku najbardziej obniżyły zakupy z Rosji, była Serbia (-21 proc.), Finlandia (-12,3 proc.), Czechy (-11,4 proc.) i Węgry (9,9 proc.).
Najwięcej zwiększyli zakupy Łotysze (+60 proc.), Estończycy(+50 proc.), Turcy (+44 proc.) i Włosi (+30,8). Polska kupiła o 3,3 proc. więcej rosyjskiego gazu.
Zestawienie najmniejszych klientów zamyka Szwajcaria, Bośnia i Hercegowina i Macedonia. Rosjanie na ostatniej pozycji umieścili Osetię Południową, ale są jedynym krajem, który tę część Gruzji uznaje za odrębne państwo.
"Europejskie koncerny zażądały od Gazpromu obniżki ceny bazowej lub udziału w rozliczeniu - ceny gazu z wolnego rynku (giełdowej). Niektore z nich (niemieckie E.ON, RWE i polski PGNiG) wystąpiły do sądu arbitrażowego" - piszą autorzy rankingu.
Ich zdaniem Gazprom stopniowo ustępuje, pod wpływem zmieniającej się koniunktury na rynku. "Bardzo prawdopodobne, że w przyszłości zniżki dostaną też E.ON, RWE i PGNiG. Przy tym, jak zapewniają szefowie Gazpromu, zniżka będzie dotyczyć ceny bazowej i nie przewiduje zwiększenia udziału zakupów gazu na giełdach w zakontraktowanej puli" - uważa RIA Analityka.
Zdaniem agencji, Gazprom, który założył wzrost eksportu w tym roku o 2,4 proc., może mieć kłopot z utrzymaniem poziomu nawet z ubiegłego roku.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: energianews.pl
Skumulowane nakłady inwestycyjne Grupy Orlen z uwzględnieniem inwestycji kapitałowych w latach 2025-2035 mogą wynieść od 350 do 380 mld zł - czytamy w ogłoszonej właśnie nowej strategii Orlenu.
Brytyjski magazyn „What Car?” opublikował kolejną odsłonę swojego rankingu „Reliability Survey”, w którym 30 tysięcy właścicieli przekazało swoje opinie na temat aut. Jak wypadło Suzuki? Niezawodnie!
Stabilne dostawy energii po konkurencyjnych cenach są kluczowe dla przemysłu i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Transformacja energetyczna musi być prowadzona w sposób bezpieczny dla systemu energetycznego – podkreślają eksperci BCG.
– Spółki energetyczne muszą się podzielić odpowiedzialnością za ceny energii – powiedział podczas Konwencji Koalicji Obywatelskiej w Gliwicach Rafał Trzaskowski, kandydat KO w wyborach prezydenckich.
PGE Polska Grupa Energetyczna oddała w Gryfinie w woj. zachodniopomorskim do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie o mocy 1366 MW brutto. Największa firma energetyczna w kraju stawia na błękitne paliwo jako na przejściowe i konieczne w drodze do neutralności klimatycznej.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
W poniedziałek Dania zatwierdziła nowy podatek związany z ochroną klimatu. Po etapie wielomiesięcznych negocjacji i umowie podpisanej w czerwcu 2024 roku, duński parlament przyjął pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Miejsce na liście krajów drugiej kategorii z ograniczonym dostępem do amerykańskich chipów powinno nam uświadomić, że dla państw z jądra Zachodu nigdy nie będziemy im równi. Pytanie, dokąd nas ta świadomość zaprowadzi.
W Polsce istnieje duży potencjał do wykorzystania technologii wodorowych. Zmiany w prawie energetycznym, które weszły w życie 20 stycznia, mogą ten potencjał uruchomić.
80 lat temu, 25 stycznia 1945 roku, z obozu koncentracyjnego Stutthof wyszły kolumny więźniów. Po drodze zmarło 17 tys. osób. To jedna z największych zbrodni popełnionych przez Niemców podczas II wojny światowej.
Dziennikarze brytyjskiego dziennika „Financial Times” przygotowali listę najlepszych sklepów płytowych na świecie. W zestawieniu znalazł się sklep z Polski.
Musimy być ostrożni, jak duży bagaż systemów wsparcia bierzemy na siebie. Nie możemy dopuścić do tego, że dodatkowe koszty przełożą się na znaczący wzrost rachunku za energię – mówi Grzegorz Onichimowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
Grupa Przemysłowa Baltic (GPB), spadkobierca dziedzictwa Stoczni Gdańskiej, zakończyła prace przy budowie konstrukcji dwóch morskich stacji dla Baltic Power z Grupy Orlen. Firma ta jako pierwsza chce wyjść z budową morskich farm wiatrowych w morze w tym roku.
Liberalizacja ustawy wiatrakowej znów znalazła się na zakręcie. Sprawie przyglądać się ma sam premier Donald Tusk, który ma sprawdzić, czy projekt ten nie sprzyja za bardzo branży wiatrowej. – Tymczasem jednak brak rozwoju tej branży może przynieść skumulowane straty polskiej gospodarce do 2030 r. rzędu 63 mld zł – wylicza branża wiatrowa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas