30 największych klientów Gazpromu

Zakupy gazu na giełdach będą rosnąć. Ten rynek szybko się rozwija i może mieć duży wpływ na politykę eksportową Gazpromu - uważają autorzy rankingu 30 krajów - największych kupców gazu z Rosji

Publikacja: 28.02.2012 15:40

30 największych klientów Gazpromu

Foto: Gazprom

Zestawienie największych klientów Gazpromu w 2011 r. sporządziło biuro analiz RIA Analityka. Na czele znajduje się Ukraina, która kupiła 40,01 mld m

3

, przed Niemcami - 32,03 mld m

3

i Turcją 26 mld m

3

. W pierwszej piątce jest też Białoruś (20 mld m

3

) i Włochy (17,08 mld m

3

).

Szóstym największym klientem Rosjan jest Polska. Kupiliśmy w minionym roku 10,26 mld m

3

gazu. Za nami lokują się kraje, których firmy dostały w Gazpromie zniżki cenowe, m.in. Francja (7 miejsce  - 9,53 mld m

3

), Słowacja (11 miejsce, 5,89 mld m

3

) czy 12 - Austria (5,43 mld m

3

).

Krajami, które w minionym roku najbardziej obniżyły zakupy z Rosji, była Serbia (-21 proc.), Finlandia (-12,3 proc.), Czechy (-11,4 proc.) i Węgry (9,9 proc.).

Najwięcej zwiększyli zakupy Łotysze (+60 proc.), Estończycy(+50 proc.), Turcy (+44 proc.) i Włosi (+30,8). Polska kupiła o 3,3 proc. więcej rosyjskiego gazu.

Zestawienie najmniejszych klientów zamyka Szwajcaria, Bośnia i Hercegowina i Macedonia. Rosjanie na ostatniej pozycji umieścili Osetię Południową, ale są jedynym krajem, który tę część Gruzji uznaje za odrębne państwo.

"Europejskie koncerny zażądały od Gazpromu obniżki ceny bazowej lub udziału w rozliczeniu - ceny gazu z wolnego rynku (giełdowej). Niektore z nich (niemieckie E.ON, RWE i polski PGNiG) wystąpiły do sądu arbitrażowego" - piszą autorzy rankingu.

Ich zdaniem Gazprom stopniowo ustępuje, pod wpływem zmieniającej się koniunktury na rynku. "Bardzo prawdopodobne, że w przyszłości zniżki dostaną też E.ON, RWE i PGNiG. Przy tym, jak zapewniają szefowie Gazpromu, zniżka będzie dotyczyć ceny bazowej i nie przewiduje zwiększenia udziału zakupów gazu na giełdach w zakontraktowanej puli" - uważa RIA Analityka.

Zdaniem agencji, Gazprom, który założył wzrost eksportu w tym roku o 2,4 proc., może mieć kłopot z utrzymaniem poziomu nawet z ubiegłego roku.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?