Umowa na budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Kozienice zostanie podpisana w ciągu kilku-kilkunastu dni, a nie jak wcześniej przewidywano 12 września. Do zawarcia kontraktu potrzebna jest jeszcze gwarancja dobrego wykonania, którą Polimex-Mostostal zamierza zdobyć właśnie w tym czasie.

Kontrakt w należącej do Enei elektrowni zrealizuje konsorcjum Polimeksu-Mostostalu i Hitachi. Wartość zlecenia to 5,1 mld zł netto (6,3 mld zł brutto).

Konsorcjum Polimeksu zaproponowało w przetargu nieco wyższą cenę niż konkurujące z nim konsorcjum firm chińskich. Pierwsza oferta została jednak oceniona wyżej pod względem technicznym (wydajności i sprawności bloku), co przesądziło o jej zwycięstwie.

China National Electric Engineering i China Overseas Engineering Group odwoływały się od wyników przetargu. Jednak to odwołanie zostało odrzucone przez Krajową Izbę Odwoławczą.

Polimex ma 42,7-proc. udział w konsorcjum, które w ciągu około pięciu lat zrealizuje inwestycję. Po jej zakończeniu moce wytwórcze elektrowni wzrosną o 1/3.