Zysk Tauronu powyżej oczekiwań

Zysk netto grupy Tauron, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł w trzecim kwartale 2012 roku 420,1 mln zł - podała spółka w raporcie kwartalnym

Publikacja: 13.11.2012 09:04

Zysk Tauronu powyżej oczekiwań

Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski TJ Tomasz Jodłowski

Konsensus PAP zakładał zysk netto na poziomie 364,4 mln zł.

Zysk operacyjny grupy w III kwartale 2012 roku wyniósł 589,5 mln zł i okazał się o 6 proc. wyższy od oczekiwań analityków na poziomie 556,3 mln zł.

Przychody ze sprzedaży netto wyniosły natomiast 5,900 mld zł. Konsensus rynkowy zakładał przychody na poziomie 5,731 mld zł.

EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) w okresie od I do III kwartału 2012 r. wzrósł o niemal 30 proc. do blisko 3,1 mld zł w porównaniu z 2,4 mld zł w roku ubiegłym.

– Grupa Tauron, podobnie jak w poprzednich kwartałach, odnotowała dwucyfrowe wzrosty kluczowych danych finansowych. Na uwagę zasługuje wzrost rentowności na poziomie EBITDA i zysku netto – mówi cytowany w komunikacie spółki Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia. – Skutecznie realizowana integracja przejętych aktywów Vattenfalla, stabilna sytuacja w Grupie Tauron, a także konsekwentnie realizowana strategia rozwoju przyczyniają się do wzrostu efektywności naszej działalności, a także umocnienia pozycji rynkowej Grupy - dodaje Lubera.

Grupa Tauron wypracowała w okresie od I do III kwartału 2012 r. ponad 18,2 mld zł przychodów ze sprzedaży, czyli ok. 20,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, kiedy to osiągnęły one niemal 15,2 mld zł. Wyższe przychody to w głównej mierze efekt wzrostu wolumenu sprzedanej energii (o blisko 30 proc.), jak i wpływów z tytułu jej dystrybucji, a także zwiększenia produkcji węgla handlowego, co było szczególnie widoczne w III kwartale 2012 r. (wzrost wolumenu o blisko 30 proc.). Rekompensaty z tytułu rozwiązania kontraktów długoterminowych (KDT) w III kwartale wyniosły około 155 mln zł.

– Grupa Tauron jest obecnie w dobrej sytuacji, zarówno jeśli chodzi o rentowność, jak i sytuację płynnościową, co potwierdza analiza naszych bieżących wyników. EBITDA rośnie niemal w każdym segmencie działalności, a wzrosty w obszarach wydobycie, dystrybucja czy sprzedaż są dynamiczne – komentuje z kolei Krzysztof Zawadzki, wiceprezes zarządu ds. ekonomiczno-finansowych Tauron Polska Energia. – W efekcie tych czynników jesteśmy w stanie realizować przyjęty program inwestycyjny, który znacznie przyspieszył, w szczególności w obliczu wyzwań, jakie stoją przed rynkiem energetycznym w nadchodzących kwartałach. Pracujemy nad zwiększeniem efektywności poprzez dalszą redukcję kosztów działalności operacyjnej oraz wymianę nieefektywnych aktywów produkcyjnych w segmencie wytwarzania czy dystrybucji na nowe, będące efektem zakończonych procesów inwestycyjnych - mówi Zawadzki.

Konsensus PAP zakładał zysk netto na poziomie 364,4 mln zł.

Zysk operacyjny grupy w III kwartale 2012 roku wyniósł 589,5 mln zł i okazał się o 6 proc. wyższy od oczekiwań analityków na poziomie 556,3 mln zł.

Pozostało 91% artykułu
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie