Reklama
Rozwiń

Pogłębiają się problemy CEZ-u w Albanii

Albańskie władze sprzeciwiły się planom sprzedaży większościowych udziałów tamtejszej spółki dystrybucyjnej przez CEZ, twierdząc, że czeski koncern winny jest im około 1 mld dol. odszkodowania

Publikacja: 20.12.2012 12:48

Pogłębiają się problemy CEZ-u w Albanii

Foto: CEZ Group

CEZ na początku tygodnia oficjalnie ogłosił zamiar sprzedaży swoich udziałów w CEZ Shpërndarje, albańskiej spółce dystrybucyjnej. Potencjalni nabywcy poproszeni zostali o zgłoszenie swojego zainteresowania ofertą do końca stycznia.  Wtedy czeska firma ma zdecydować o dalszych krokach.

Tymczasem albański rząd oświadczył, że jest zdecydowanie przeciwny czeskim planom, dodając, że spółka z Czech winna jest im około 1 mld dol. odszkodowania.

"Roszczenia odszkodowawcze wydają się nielogiczne, i nie spodziewamy się, by CEZ zapłacił tę kwotę, ale prawdopodobieństwo, że firma znajdzie nabywcę na przynoszącą straty albańską spółkę jest po tej informacji bliska zeru" – napisał w dzisiejszym biuletynie analityk praskiego Komercni Banka, dodając, iż rośnie ryzyko powiększenia się strat koncernu na dystrybucji prądu w Albanii.

CEZ przejął albańską firmę trzy lata temu, kupując 76 proc. jej udziałów za 102 mln euro. Reszta pozostała w rękach albańskiego państwa. Problemy pojawiły się na początku tego roku, gdy w wyniku katastrofalnej suszy Albania zmuszona została do importu energii elektrycznej z zagranicy. Państwowy producent, KESH, podniósł wtedy ceny sprzedaży prądu, ale albański regulator uniemożliwił spółce dystrybucyjnej z czeskiej grupy podwyższenie taryf dla końcowych odbiorców.

W listopadzie CEZ poinformował, że w ciągu pierwszych trzech kwartałów strata operacyjna na działalności w Albanii sięgnęła 3,8 mld czeskich koron, zmuszając firmę do obniżenia prognozy wyników na cały rok.

Reklama
Reklama

Na początku czwartkowej sesji w Warszawie akcje czeskiej firmy podrożały o 0,8 proc., do 108,9 zł, najwyższego poziomu od trzech tygodni. Później jednak zaczęły tanieć. O godzinie 12.30 za jeden papier płacono 106,4 zł, 1,5 proc. mniej niż na środowym zamknięciu.

Energetyka
Strategie spółek pozwolą zarobić, ale nie wszędzie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Energetyka
Rząd znów szuka prezesa URE. Jest cicha faworytka
Energetyka
Dziennikarz "Parkietu" i "Rzeczpospolitej" znów najlepszy
Energetyka
Rozmowy ZE PAK z bankami z szansą na finał. Nadzieje inwestorów rosną
Energetyka
Rządowe wsparcie pomaga spółkom energetycznym
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama