Nowy blok ma mieć moc 400 megawatów, tak samo jak pochodzący z lat 60-tych zeszłego stulecia obecny blok węglowy. Produkcja z nowego bloku ma ruszyć w 2017 roku.

"Mamy decyzję środowiskową i warunki zabudowy. Złożyliśmy wniosek o warunki przyłączenia - zakładamy, że ich pozyskanie nastąpi w maju. Złożyliśmy też wniosek o przyłączenie do sieci gazowej w 2017 roku" - powiedziała Grażyna Piotrowska-Oliwa.

Elektrociepłownia na warszawskim Żeraniu, obok podobnej na warszawskich Siekierkach, to główne aktywa przejęte przed ponad rokiem od szwedzkiego Vattenfalla za trzy miliardy złotych. To ruch PGNiG by zdywersyfikować działalność tworząc multienergetyczny koncern - obok gazu oferujący swoim klientom także prąd.

Projekt elektrowni na gaz PGNiG realizuje wspólnie z Tauronem Polską Energią w Stalowej Woli. Budowa już ruszyła, a blok - o mocy 430 megawatów - ma ruszyć w połowie 2015 roku

Na wstępnym etapie przygotowań jest inne, wspólne przedsięwzięcie Tauronu i PGNiG. To podobnej wielkości blok zasilany gazem w należącej do Tauronu Elektrowni Łagisza na Górnym Śląsku..