Spółka Nord Stream wznowiła w poniedziałek w nocy przesył Gazociągiem Północnym - dowiedział się Reuters. Spółka tłumaczy dwutygodniowy przestój gazociągu "pracami profilaktycznymi". Media przypominają jednak, że w ciągu dwóch lat pracy, kilka razy był wstrzymywany przepływ paliwa. zawsze z przyczyn „technicznych"; zdarzyła się też jedna awaria.

Jednak zdaniem niektórych ekspertów prawdziwym problemem gazociągu są spadające zamówienia w stosunku do pojemności dwóch nitek, wynoszącej  55 mld m3 gazu rocznie. Zapełniony jest w ok. jednej trzeciej.

W kwietniu Gazprom uzgodnił z akcjonariuszami Nord Steram obniżenie wielkości gwarantowanych opłaconych wielkości przesyłanego gazu z 55 mld m3 do 40,5 mld m3 rocznie. Kontrakt zawiera klauzulę „przesyłaj lub płać".

Akcjonariuszami Nord Stream jest Gazprom (51 proc.), niemieckie Wintershall Holding i E.On Ruhrgas (?? 15,5 proc.), francuski GDF Suez i holenderski Gasunie (?? 9 proc.). W 2012 r gazociągiem pod dnie Bałtyku zostało przesłane do Europy 8 proc. rosyjskiego gazu. cały eksport wyniósł 138 mld m3 (- 8 proc. rok do roku).