Jak poinformowała spółka w komunikacie wykonawca nie realizował projektu zgodnie z założeniami. Enea tłumaczy swoją decyzję m.in. faktem, że Infovide-Matrix nie dostarczył systemu i niezbędnej infrastruktury w wyznaczonym  terminie. W zamian wielokrotnie proponował wprowadzenie istotnych zmian warunków kontraktu, których Enea, w świetle przeprowadzonego przetargu, nie mogła zaakceptować.

- Nowoczesny, elektroniczny system wspierający obsługę Klienta jest dla nas priorytetem – tłumaczy cytowany w komunikacie Grzegorz Kinelski, wiceprezes Enei.  – Chcemy, by działał jak najszybciej, najpóźniej w przyszłym roku. Firma Infovide-Matrix nie była w stanie zagwarantować jego dostarczenia w terminie, wynikającym z umowy – dodaje.

Teraz Enea rozważa inne modele wdrożenia i zapewnienia prawidłowego działania systemu umożliwiającego najwyższą jakość obsługi Klientów. W ocenie Zarządu Spółki, alternatywą wobec ISOK jest zbudowanie odpowiedniego narzędzia w oparciu o istniejące systemy informatyczne. To umożliwi osiągnięcie gotowości rozwiązania w planowanym terminie.

Umowę dotyczącą stworzenia Informatycznego Systemu Obsługi Klientów strony podpisały 18 września 2012 roku. Powinien on się składać z systemu bilingowego oraz systemu CRM – do zarządzania relacjami z Klientami. Całkowitą odpowiedzialność za dostarczenie systemu w terminie wynikającym z umowy, wziął na siebie jedyny jej wykonawca: spółka Infovide-Matrix . Wartość kontraktu ustalono na 59,78 mln złotych.