Model powinien sprzyjać przedsiębiorcom
Premier zapowiedział też radykalne uproszczenie procedur administracyjnych związanych z poszukiwaniami i wydobyciem gazu z łupków. - Do tej pory ten, kto podjął decyzję, że chce szukać gazu musiał ubiegać się o minimum trzy koncesje (...). Dziś proponujemy rozstrzygnięcie - aby ten, kto uzyskuje koncesję, po prostu był władny nie tylko poszukiwać gazu, ale także wydobywać i sprzedawać ten gaz - powiedział premier.
Szef rządu wskazał, że powodem, dla którego często mnożono bariery administracyjne związane z poszukiwaniem gazu w Polsce były obawy, że w ten strategiczny segment gospodarki będą się włączać "niepewni" inwestorzy. Przygotowane przez rząd zmiany zmierzają do tego, aby "wyłowić" inwestorów solidnych, rzetelnych, z doświadczeniem i bezpiecznych z punktu widzenia interesów państwa polskiego. Zapowiedział, że po "preselekcji" późniejsza procedura będzie bardzo prosta, przyjazna i przychylna dla potencjalnych inwestorów.
Łupki mogą być opłacalne
Stworzyliśmy warunki, które czynią poszukiwanie i wydobywanie gazu łupkowego w Polsce potencjalnie bardzo opłacalnym - zapewnił Donald Tusk.
- Cieszę się, że po długiej pracy projekt ustawy dotyczącej gazu łupkowego został przez rząd dziś przyjęty. Cieszę się, ponieważ w tej bardzo ostrej momentami dyskusji, w której uczestniczyli fachowcy od środowiska, energetyki, urzędnicy kilku ministerstw, zbudowaliśmy model, który powinien raczej jednoznacznie sprzyjać przedsiębiorcom, którzy chcą zainwestować swoje pieniądze, swój czas, swoje możliwości w poszukiwania, a później wydobywanie gazu łupkowego - powiedział Tusk.
Premier poinformował, że w ciągu dwóch tygodni projekt trafi do laski marszałkowskiej. - Będę liczył na szybką pracę w parlamencie właśnie ze względu na ten kontekst ogólniejszy, nie tylko energetyczny. Dzisiaj bezpieczeństwo gazowe staje się takim podstawowym warunkiem suwerenności każdego, czy prawie każdego, kraju europejskiego. Na pewno dotyczy to także Polski - podkreślił.
Izabela Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki
Ocena projektu ustaw o podatku węglowodorowy oraz prawo geologiczne i górnicze powinna być de facto diagnozą tego czy i w jakim zakresie treść projektów ustaw realizuje cele, które są istotne z punktu widzenia dynamiki rozwoju sektora gazu łupkowego oraz dobrych praktyk legislacyjnych. Najważniejszymi celami, których realizacji powinny służyć ustawy jest zatem zniesienie obciążeń proceduralnych i administracyjnych dla branży poszukiwawczo-wydobywczej, stworzenie atrakcyjnego i konkurencyjnego systemu podatkowego, zabezpieczenie interesów Skarbu Państwa, znaczne uproszczenie systemu koncesyjnego. Ocena projektu powinna także odnosić się do spójności obu projektów ustaw względem siebie.