- Podpisanie umowy o przyłączenie to kluczowy element harmonogramu budowy bloku gazowo-parowego w Elektrowni Łagisza – informuje Stanisław Tokarski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia. – Nowy blok będzie zużywał nawet do 80 tys. m

3

gazu na godzinę, dlatego zagwarantowanie możliwości niezawodnego dostarczania paliwa jest dla tego projektu bardzo ważne - dodaje.

Nowy blok energetyczny w Elektrowni Łagisza będzie miał możliwości wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej o mocy elektrycznej 413 MW. Będzie to jedna z największych inwestycji spółki w województwie śląskim i jeden z największych tego typu projektów realizowanych obecnie w Polsce. Zgodnie z przyjętym harmonogramem blok rozpocznie pracę w 2018 r.

W Elektrowni Łagisza w 2009 r. do eksploatacji oddany został blok węglowy o mocy 460 MWe. Budowa bloku gazowo-parowego o mocy około 413 MWe wpisuje się w strategię Grupy TAURON, która zakłada dywersyfikację źródeł energii. Wysokosprawna elektrociepłownia zastąpi pracujące w Elektrowni Łagisza 120-MW bloki węglowe, których eksploatacja przewidziana jest do końca 2017 r.