Miasto uruchomiło produkcję i leczenie wodą mineralną wydobywaną z własnego źródła. Woda ma identyczne parametry (mineralizacja ponad 50 gr na litr) jak woda w najsłynniejszym litewskim kurorcie - Druskiennikach. W Ignalinie miejscowy szpital uruchomił już usługi balneologiczne (leczenie wodą), podała agencja Delfi.

Mer Bronis Rope zapowiedział, że celem jest, by Ignalina została piątym kurortem sanatoryjnym na Litwie. Trwają rozmowy z inwestorami zainteresowanymi usługami leczniczymi i uzdrowiskowymi. Gmina oferuje działkę 7 ha, na której mogłyby stanąć domy zdrojowe. Przetarg zostanie ogłoszony w połowie roku. Obecnie prawny status uzdrowiska mają na Litwie: Druskienniki, Birsztonas, Neringa i Pałanga.

Ignalina leży w jednej z najpiękniejszych części Litwy - krainie lasów i jezior Auksztocie. Graniczy z parkiem narodowym, a w pobliżu jest aż 200 jezior. W takim miejscu - 47 km od miasta, sowieckie władze ulokowały uruchomioną w 1983 r elektrownię atomową z dwoma reaktorami typu czarnobylskiego. Budowa bloku trzeciego reaktora została w 1988 r wstrzymana po społecznych protestach związanych z katastrofą w Czarnobylu (1986 r).

W listopadzie 2007 r nastąpiła awaria drugiego reaktora, konieczne było awaryjne wyłącznie, ale do wycieku nie doszło. Zamknięcie elektrowni stało się warunkiem przyjęcia Litwy do Unii. Negocjacje były trudne, bo obiekt dostarczał 90 proc. potrzebnego krajowi prądu. Ostatecznie elektrownia została wyłączona w 2009 r.

Unia zgodziła się pokryć straty i dofinansować budowę nowoczesnej elektrowni atomowej w pobliskim Wysagino. ma kosztować ok. 5 mld euro i być wspólnym przedsięwzięciem Litwy, Łotwy i Estonia (wcześniej udział miała też Polska, ale ostatecznie wycofała się z projektu). Wykonawcą generalnym i dostawcą wyposażenia został japoński Hitachi.