Ministrowie energetyki Rosji i Pakistanu podpisali umowę o budowie gazociągu Północ-Południe ze stolicy Pakistanu Karaczi do Lahore. Wykonawcą będzie spółka zależna rosyjskiej państwowej korporacji Rostech. Inwestycja ma być gotowa w II kw. 2020 r. „Gazociąg długości 1100 km i mocy przesyłowej 12,4 mln m3 gazu rocznie połączy terminale LNG w porcie Karaczi na południu Pakistanu z miastem Lahore na północy" - cytuje komunikat rosyjskiego ministerstwa energetyki agencja Prime.

Realizacja projektu ma się odbywać według schematu BOOT (Build Own Operate Transfer) czyli, że ten kto go zaprojektuje i zbuduje (Rosjanie) będzie jego właścicielem i użytkownikiem przez 25 lat.

Jest to czas na zwrot nakładów inwestycyjnych i zarobek, dzięki taryfom przesyłowym; po tym okresie gazociąg przejdzie na własność Pakistanu.

Gazociąg powstanie w ciągu 42 miesięcy, w trzech etapach. Pierwszy - do II kw 2018 zostanie położona rura. W drugim do II kw 2019 zbudowana część stacji kompresorowych a w trzecim do II kw 2020 - gazociąg zostanie uruchomiony. Rosjanie nie podali, ile ich ta inwestycja będzie kosztować.