Wydzielenie aktywów węglowych: Tauron będzie odrębną grupą

Fotorzepa/Tomasz Jodłowski

Paweł Strączyński, prezes Taurona mówi, że po wydzieleniu z grup energetycznych aktywów wytwórczych opartych na węglu, Tauron pozostanie odrębną grupą, zyskując szanse rozwoju i przyspieszenia zielonej transformacji. Nie są bowiem prowadzone żadne prace nad konsolidacją krajowych grup energetycznych.

Prezes Taurona w rozmowie z PAP przypomniał, że nad procesem wydzielenia węglowych aktywów wytwórczych pracuje obecnie Ministerstwo Aktywów Państwowych przy wsparciu doradców. Jego zdaniem, dla Taurona byłoby optymalne, gdyby proces wydzielania z grupy aktywów konwencjonalnych (zarówno wytwórczych, jak i wydobywczych) zakończył się najdalej w początkach przyszłego roku.

Strączyński zapewnił, że nie są prowadzone żadne prace i analizy, które miałyby zmierzać do konsolidacji krajowych grup energetycznych po możliwym wydzieleniu z nich aktywów węglowych. Wcześniej pojawiły się takie obawy wśród związków zawodowych działających w Tauronie.

Paweł Strączyński, prezes Taurona

Prezes Taurona powiedział, że przed spółką wydzielenie aktywów węglowych otworzy perspektywę szybszego rozwoju – przy zachowaniu pełnej samodzielności, zaś pracownikom wydzielanych elektrowni da bezpieczeństwo zatrudnienia.

– Z całą pewnością można powiedzieć: grupy energetyczne zostają, nikt nie mówi o ich centralizacji, nie jest planowane żadne połączenie. To są procesy, których nikt obecnie nie analizuje – powiedział Paweł Strączyński, deklarując pełną transparentność w tym zakresie w rozmowach ze stroną społeczną.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Witek: Poszukamy innych środków na drogi

Wycofaliśmy się z projektu ustawy dot. opłaty paliwowej, ponieważ wsłuchujemy się w to, co ...

PGNiG lepiej od oczekiwań

W II kwartale kondycja finansowa koncernu ulegała istotnemu pogorszeniu. Mimo to była lepsza od ...

W USA benzyna od piątku straciła 5,2 proc., ropa drożeje; w tle kolejny huragan

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną, a benzyna od piątku staniała ...

PGNiG więcej wyda na gazociągi

W latach 2018-2022 koncern przeznaczy na gazyfikację Polski około 7,5 mld zł. Za te ...

Nowe wymagania UE dla produktów jednorazowych z plastiku

Unijne przepisy dotyczące plastiku stawiają przed branżą opakowaniową wyzwanie zmiany technologii produkcji. W nadchodzących ...

Ile warte są gazociągi Ukrainy?

Największy w Europie system transportu gazu wart jest 12,5 mld dol. Wyceny dokonała firma EY. ...