Janusz Steinhoff: Górnikom trzeba mówić prawdę

W wielu kopalniach kończą się zasoby i trzeba je zamknąć jak najszybciej, bo generują potężne straty – mówi Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki, reformator górnictwa w rządzie premiera Jerzego Buzka, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Przed nami kolejna wielka transformacja na Śląsku. Do 2049 r. mają pracować kopalnie i być sukcesywnie zamykane. W zaproponowanym układzie górnicy dostali gwarancję zatrudnienia do emerytury, a teraz pracuje w branży 80 tys. ludzi.

Plusem tego układu jest, że odchodzimy ostatecznie od górnictwa. Mam nadzieję, że dotrze to do polityków, którzy przez ostatnie 10 lat zachowywali się w tej materii nieodpowiedzialnie. Pamiętam wypowiedzi polityków tej i poprzedniej koalicji całkowicie oderwane od rzeczywistości, utrzymane w tonie populistycznym, odnoszące się do górników w sposób przedmiotowy. Górnikom trzeba mówić prawdę. Polskie górnictwo musi być reformowane i rentowne. Czy kopalnia będzie istniała jest funkcją ekonomii i geologii. Harmonogram likwidacji kopalń oparty w istotnej mierze na domniemaniu pomocy publicznej na którą zgodzi się UE jest ramowy, trudno brać go pod uwagę jako obowiązujący. Nie znaczy to, że jakąkolwiek kopalnię zamkniemy w Polsce jeśli będzie rentowna. W porozumieniu brakuje mi zapisu, które mówią o podjęciu koniecznych działań, które poprawiłyby ekonomię w kopalniach – mówił Steinhoff.

– Faktem jest, że w wielu kopalniach kończą się zasoby i trzeba je zamknąć jak najszybciej, bo generują potężne straty, ograniczając inwestycje w dobrych kopalniach – dodał.

Gość przypomniał, że każda kopalnia likwidowana w czasach rządu Buzka miała tzw. program socjalny likwidacji kopalni. – Minister Soboń jest w trudniejszej sytuacji, bo musi uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na objęcie wszystkich kopalń PGG górniczym pakietem socjalnym. To otworzy drogę do alokacji ludzi między kopalniami – tłumaczył.

Janusz Steinhoff był wicepremierem i ministrem gospodarki w rządzie Jerzego Buzka. Fot./Piotr Guzik

– To, że będziemy musieli finansować wszystkie działania restrukturyzacyjne z budżetu jest oczywiste. Natomiast, czy UE zgodzi się na dotowanie produkcji, mam wątpliwości. Do tej pory prawo unijne na to nie zezwalało – dodał.

Steinhoff podkreślił, że konkurencja między Bogdanką a śląskimi kopalniami jest możliwa. – Nie wszystkie kopalnie na Śląsku mają bardzo trudne warunki. Ekonomia powinna decydować o przyszłości kopalni. Od dawna mówię, że zaklinano rzeczywistość. W zarządzaniu górnictwem zachłyśnięto się bardzo wysokimi cenami węgla (2-3 lata temu było 100 dol. za tonę). Przyszedł czas refleksji, bo ceny węgla mocno spadły. Utrzymywanie obecnego stanu na dłuższą metę jest niemożliwe, bo mamy najwyższe hurtowe ceny energii elektrycznej w Europie, co rzutuje na konkurencyjność przemysłu. Musimy się z górnictwem uporać rozmawiając po partnersku z górnikami. Górnicy mają prawo czuć się oszukani, bo politycy oszukiwali ich przez ostatnie lata bardzo mocno – tłumaczył.

Zaznaczył, że górnicy, to nie są ludzie, którzy kilofami kopią węgiel. – Górnictwo to zaawansowana technika. Pracują tam automatycy, wielu specjalistów, np. od hydraulik, którzy znajdują sobie pracę w innych zawodach. Musi funkcjonować dobrze system przekwalifikowań, który pomoże górnikom w zmianie zawodu czy otwieraniu biznesu – mówił Steinhoff.

– Mamy przed sobą ponad 20 lat na transformację polskiej elektroenergetyki. Będziemy rozwijać produkcję wodoru, energetykę wiatrową na morzu i lądzie, fotowoltaikę. To wszystko będzie generować nowe miejsca pracy – podsumował Janusz Steinhoff.

Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji spółek energetycznych

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ceny gazu mogą wzrosnąć

Wszystkie firmy importujące błękitne paliwo do Polski będą musiały tworzyć zapasy. To spowoduje wzrost ...

Gazpromowi będzie trudniej

Nord Stream 2 będzie podlegał unijnym przepisom. Dopiero w praktyce okaże się, czy to ...

Tania ropa zmusza do reform

Eksport ropy to 80 proc. wpływów do budżetu Arabii Saudyjskiej. Jednak spadek cen tego ...

Rura z Norwegii zmieni reguły gry

Za kilka lat Polska będzie pozyskiwać potrzebny gaz ze źródeł innych niż rosyjskie. Będziemy ...

Walka w OPEC przed sesją ministrów o wielkość wydobycia

Przed sesją ministrów OPEC 4 grudnia Arabia Saudyjska jest pod rosnącą presją innych krajów ...

Przemysł gotowy na gospodarkę obiegu zamkniętego?

Jednym z kluczowych elementów jakie nowa Komisja Europejska chce wdrażać w gospodarkach krajów członkofwskich ...