Chiny stawiają na atom

AFP

Chiny walczą ze zmianami klimatycznymi i stawiają na energię atomową. Władze w Pekinie chcą odejść od dominującej roli węgla w tamtejszej energetyce, by zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery.

Pięcioletni plan rozwoju energii jądrowej zakłada, że do 2030 roku w Chinach będzie działać 110 elektrowni atomowych – informuje dziennik „China Daily”, powołując się na informacje z państwowej firmy Power Construction Corporation of China, która zajmuje się planowaniem,  projektowaniem i budową elektrowni. Plan ma zostać zaaprobowany na najbliższym, marcowym posiedzeniu Kongresu Ludowego.

Obecnie w Chinach działa 30 elektrowni jądrowych, a 21 jest w fazie budowy. Według planu do 2020 roku ma powstać w sumie 80 nowych elektrowni. Władze liczą, że w 2030 roku wszystkie elektrownie jądrowe będą produkować w sumie 10 proc. całej energii elektrycznej potrzebnej Chinom. Ta inwestycje energetyczna ma kosztować rząd w Pekinie 550 mld juanów czyli około 71 mld euro.

Pożegnanie z węglem

Obecnie w Chinach dwie trzecie energii wytwarzanej jest w elektrowniach węglowych. W związku z gruba chmurą smogu nad Pekinem – będącego efektem zanieczyszczenia powietrza m.in. przez elektrownie węglowe – rząd zobowiązał się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń przez elektrownie węglowe. Do 2020 roku maja zostać one ograniczone o 60 proc. Rozbudowa elektrowni atomowych, to jeden z ważniejszych elementów systemu ochrony środowiska. rząd China stawia tez na rozbudowę elektrowni produkujących energie z energii słonecznej, wiatru oraz wody.

Pekin chce tez uniezależnić się od samego węgla, którego Chiny są największym światowym importerem.

Po katastrofie w japońskiej Fukushimie rząd Chin na kilka lat wstrzymał rozbudowę elektrowni. Jednak po opracowaniu nowych zasad bezpieczeństwa, w marcu tego roku rząd podjął decyzje o wydaniu zezwolenia na budowę kolejnego reaktora w kompleksie Hongyanhe w północno-wschodnich Chinach oraz na odblokowanie budowy już rozpoczętych reaktorów.

Mogą Ci się również spodobać

Rośnie napięcie wokół Nord Stream-2. USA i projekt sankcji

W senacie USA gotowy jest projekt sankcji wobec firm zaangażowanych w budowę rosyjskiego gazociągu. ...

Polska bramą dla amerykańskiego LNG

Takie dni jak dzisiaj przechodzą do historii – powiedziała premier Beata Szydło, odnosząc się ...

Energetyka też chce ochronić klimat

Prezesi polskich koncernów energetycznych wskazywali, 
że przy transformacji sektora 
trzeba mieć na uwadze
konkurencyjność gospodarki. ...

Trybunał UE pokazał Polsce czerwoną kartkę za smog

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że Polska narusza unijne prawo dotyczące jakości powietrza. Rząd za ...

Walka ze smogiem na wszystkich frontach!

Smog to już nie tylko hasło głośno wykrzykiwane przez ekologów, ale realne zagrożenie, z ...

Polski startup z przełomowym patentem na grafen

Laboratorium spółki Euro Com Project zbadało i opatentowało możliwości użycia polskiego grafenu w modułach ...