Chiny stawiają na atom

AFP

Chiny walczą ze zmianami klimatycznymi i stawiają na energię atomową. Władze w Pekinie chcą odejść od dominującej roli węgla w tamtejszej energetyce, by zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery.

Pięcioletni plan rozwoju energii jądrowej zakłada, że do 2030 roku w Chinach będzie działać 110 elektrowni atomowych – informuje dziennik „China Daily”, powołując się na informacje z państwowej firmy Power Construction Corporation of China, która zajmuje się planowaniem,  projektowaniem i budową elektrowni. Plan ma zostać zaaprobowany na najbliższym, marcowym posiedzeniu Kongresu Ludowego.

Obecnie w Chinach działa 30 elektrowni jądrowych, a 21 jest w fazie budowy. Według planu do 2020 roku ma powstać w sumie 80 nowych elektrowni. Władze liczą, że w 2030 roku wszystkie elektrownie jądrowe będą produkować w sumie 10 proc. całej energii elektrycznej potrzebnej Chinom. Ta inwestycje energetyczna ma kosztować rząd w Pekinie 550 mld juanów czyli około 71 mld euro.

Pożegnanie z węglem

Obecnie w Chinach dwie trzecie energii wytwarzanej jest w elektrowniach węglowych. W związku z gruba chmurą smogu nad Pekinem – będącego efektem zanieczyszczenia powietrza m.in. przez elektrownie węglowe – rząd zobowiązał się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń przez elektrownie węglowe. Do 2020 roku maja zostać one ograniczone o 60 proc. Rozbudowa elektrowni atomowych, to jeden z ważniejszych elementów systemu ochrony środowiska. rząd China stawia tez na rozbudowę elektrowni produkujących energie z energii słonecznej, wiatru oraz wody.

Pekin chce tez uniezależnić się od samego węgla, którego Chiny są największym światowym importerem.

Po katastrofie w japońskiej Fukushimie rząd Chin na kilka lat wstrzymał rozbudowę elektrowni. Jednak po opracowaniu nowych zasad bezpieczeństwa, w marcu tego roku rząd podjął decyzje o wydaniu zezwolenia na budowę kolejnego reaktora w kompleksie Hongyanhe w północno-wschodnich Chinach oraz na odblokowanie budowy już rozpoczętych reaktorów.

Mogą Ci się również spodobać

Tchórzewski: Rekompensaty za zamrożenie cen prądu od sierpnia

Minister Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że w sierpniu spółki energetyczne zaczną dostawać rekompensaty za utrzymanie ...

Bułgaria wraca do budowy drugiej siłowni atomowej

Po ponad 5 latach Bułgaria wraca do budowy drugiej elektrowni atomowej. Na początku grudnia ...

Taryfy na gaz szybko nie znikną

Choć Komisja Europejska naciska na Polskę, by ta doprowadziła do deregulacji cen surowca, na ...

Trump zmienił zdanie o Nord Stream-2

Amerykański prezydent zmienił zdanie i zapowiedział, że nie będzie restrykcji wobec zachodnich firm zaangażowanych ...

PGNiG będzie wiercił w Norwegii

Koncern na obszarze koncesji PL838 wykonał zdjęcia sejsmiczne 2D. Teraz szykuje się do przeprowadzenia ...

Górnicy z PGE protestowali w Warszawie

Górnicy z kopalń węgla brunatnego należących do Polskiej Grupy Energetycznej przyjechali do Warszawy manifestować ...