Polski atom razy trzy

Bloomberg

Polska chce mieć trzy elektrownie jądrowe – wynika z ostatnich wypowiedzi Michała Kurtyki, ministra klimatu i środowiska. Jak dotąd przedstawiciele rządu mówili o dwóch wariantach – miały powstać albo dwie elektrownie, a w każdej z nich trzy bloki jądrowe, albo trzy elektrownie z dwoma blokami w każdej. W sumie do 2043 r. mamy mieć sześć bloków jądrowych o łącznej mocy 6 – 9 GW.

W poniedziałek w Programie I Polskiego Radia Kurtyka rozwiał wątpliwości stwierdzając, że w planach jest budowa trzech elektrowni. – Chcielibyśmy wybrać technologię i lokalizację dla pierwszej elektrowni w ciągu 24 miesięcy, żebyśmy mogli zacząć jej budowę w 2026 r. Da nam to możliwość uruchomienia pracy pierwszego bloku w 2033 r. Chcielibyśmy, żeby kolejne bloki były dodawane do systemu co dwa lata – zapowiedział Kurtyka. Dodał, że energetyka jądrowa zapewni prawdopodobnie 50 – 60 tys. miejsc pracy, w zależności od wybranej technologii. Aktualnie trwają rozmowy w sprawie dostawcy reaktora z firmami z USA, Francji i Korei Południowej.

Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska

Wiadomo już, że pierwsza elektrownia jądrowa stanie na wybrzeżu, a pod uwagę brane są dwie lokalizacje: Lubiatowo – Kopalino i Żarnowiec na terenach gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa w woj. pomorskim. Polityka energetyczna kraju zakłada, że kolejne siłownie zbudowane zostaną w centralnej Polsce. W grę wchodzą tereny zajęte dziś przez elektrownie oparte na węglu brunatnym – okolice Bełchatowa (swoje aktywa ma tu Polska Grupa Energetyczna) oraz Pątnowa (ZE PAK). Zgodnie z przyjętym harmonogramem, rozpoczęcie prac nad wyborem lokalizacji dla drugiej elektrowni ma ruszyć w 2023 r. Natomiast na rok 2028 przewidziano uzyskanie decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Naftogaz odpowiada Gazpromowi

To nie prawda, że tranzyt gazu przez Ukrainę do Niemiec będzie kilka razy droższy, ...

Elektrownia Północ bez pozwolenia na budowę

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku utrzymał w mocy decyzję Wojewody Pomorskiego o uchyleniu pozwolenia ...

Gazowy sojusz Ukrainy i Rumunii

Oba kraje połączyły swoje magistrale gazowe. Umożliwi to przesył surowca w obie strony a ...

Gazowa blokada w Unii

Unijni ustawodawcy nie mogą uzgodnić kształtu rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw gazu. Trwają negocjacje między ...

Polska za mało zbiera elektrośmieci

Limit zbiórki elektroodpadów wzrośnie w styczniu 2021 r. do 65 proc. Tymczasem Polska już ...

PGNiG i Orlen wykonają kolejny odwiert

Oba koncerny liczą, że docelowo uda się im uruchomić komercyjne wydobycie gazu ziemnego w ...